Co dělat, aby novoroční předsevzetí konečně fungovala

04.01.2016

 

Ondřej Nývlt

Dáváte si novoroční předsevzetí? Že zhubnete? Začnete dříve vstávat? Budete si lépe plánovat práci? Přestanete odkládat úkoly? Jsou vaše předsevzetí několik let téměř stejná?

NUTRIADAPT Co dělat, aby novoroční předsevzetí konečně fungovalaSvaté nadšení

Mnozí lidé si předsevzetí dávají. Nový rok je pro mnoho lidí novým začátkem. Milióny lidí po celém světě vstupují do nového roku s mnoha očekáváními a předsevzetími a přejí si, aby to, co si stanovili na Nový rok, vydrželo po celý rok, aby se všechna jejich přání splnila a předsevzetí proměnila v realitu. Jaká novoroční předsevzetí si lidé dávají nejčastěji? Na předních příčkách se objevují předsevzetí přestat kouřit, zhubnout, sportovat, efektivněji pracovat a trávit víc času s rodinou. 

Tvrdá realita

Uběhne několik dnů či týdnů a většina předsevzetí vezme za své. Převážná část novoročních předsevzetí nefunguje a lidé je během krátké doby opouštějí a vracejí se ke svým původním návykům. Novoroční předsevzetí v mnoha lidech na počátku roku vzbuzují naději, ovšem v průběhu roku, když se neplní, jsou spíše důvodem ke vzteku a frustraci. Jak je možné, že odhodlání lidí dodržet svá novoroční předsevzetí po několika málo dnech končí?

Proč novoroční předsevzetí nefungují nebo fungují jen pár dní?

1) Chybí odhodlání a silná vnitřní motivace

Mnoho lidí plánuje a přemýšlí, co by v příštím roce měli, chtěli a přáli si. Novoroční předsevzetí jsou však většinou postavena na tom, co si lidé myslí, že by měli dělat, nikoliv na tom, co ve skutečnosti chtějí dělat. Zní hezky, když prohlásíte, že v novém roce přestanete kouřit, začnete cvičit a jíst zdravěji. Ale je to skutečně to, co chcete dělat vy? Nebo je to odraz toho, co si myslí společnost, ostatní lidé, vaši blízcí, co jste vyčetli na internetu nebo v časopise, že byste dělat měli? Bude-li vaše motivace vycházet z toho, co chtějí ostatní, velice brzy vám dojdou síly a předsevzetí opustíte. Pokud to sami skutečně nechcete, vaše podvědomí bude skrytě pracovat proti vašemu předsevzetí.

Pozdě bycha honit

Začíná vaše předsevzetí slovy „Měl bych / Měla bych“? (Měl bych začít cvičit; Měla bych se už konečně naučit anglicky; Měla bych zhubnout; Měl bych přestat kouřit; Měl bych se víc věnovat rodině; Měl bych začít podnikat a dělat konečně to, co mě baví; Měla bych si už konečně vyřešit osobní život; Měl bych začít chodit do posilovny; Měla bych změnit jídelníček a svůj životní styl a podobně.)

„Měl bych / Měla bych“ znamená: „Vím, že to, co dělám nebo nedělám, je špatně, ale vlastně to nechci měnit.“

Předsevzetí vždy musí vycházet z toho, co chcete vy, nikoliv vaše okolí. Chcete přestat kouřit či zhubnout kvůli partnerce či partnerovi, ale vy sami o důležitosti svého předsevzetí nejste přesvědčeni? Vaše šance na úspěch je malá. Pokud víme, že bychom něco měli nebo neměli dělat, obvykle tomu není tak, že jsme k této činnosti vnitřně motivováni, ale spíše víme, že to, co děláme, není zdravé nebo správné. Pokud o změně našich návyků a zvyků nejsme vnitřně přesvědčeni, dosahování cíle je mnohem těžší a mnohdy je jeho dosažení v podstatě nereálné.

NUTRIADAPT Co dělat, aby novoroční předsevzetí konečně fungovala BAGETA2) Přání se nestane cílem

Mnohá předsevzetí bohužel zůstávají i po Novém roce pouze ve stavu přání, tedy chtěl bych, přál bych si. Má-li se však naše přání proměnit v realitu, je nejprve důležité proměnit ho v cíl. Každý člověk má desítky, stovky přání, které by jednou chtěl zažít, prožít, uskutečnit. Přání ale navždy zůstane pouze přáním, pokud jej neproměníme v cíl.

Cíl je konkrétní podoba našeho přání. Musíme vědět, odkud a kam směřujeme, jak poznáme, že jsme cíl naplnili, a kdy do něj dorazíme. Cíl je závazek, jestliže si jej zapíšeme (a zapsat bychom si jej měli vždy), protože právě v psané formě získává náš cíl oficiální platnost. Pokud si někdo stanoví novoroční předsevzetí ve smyslu: „Chtěl bych se naučit anglicky“ nebo „Měla bych zhubnout“, je předsevzetí v této formě pouhým přáním, o jehož uskutečnění daný člověk nebude s největší pravděpodobností usilovat. Je to, jako kdyby přišel cestující na nádraží a chtěl lístek na vlak. Na otázku pokladní, odkud a kam chce jet, by však odpověděl: „To je jedno, dejte mi jakýkoli lístek.“ Kam si myslíte, že dojede?

3) Cíl není převeden do jasného plánu

Lidé si často dávají předsevzetí s jasným cílem, ale hodně nejasnou cestou. Mít stanovený cíl je jedna věc, ale stejně důležité je také mít plán, pomocí kterého svého cíle dosáhneme. A to je třetí důvod, proč mnoho předsevzetí ztroskotává již po několika dnech. Nemáme systém nebo plán, jak své předsevzetí budeme plnit. Pokud si nevytvoříme prostor pro plnění cíle, ani s přesně definovaným cílem nemusíme dojít k úspěchu. Pro dosažení cíle musíme mít jasný plán, jakousi mapu, a podle plánu se řídit. Svých cílů a předsevzetí dosáhneme pouze tehdy, máme-li vytvořený plán, jak jich dosáhnout, a jestli podle tohoto plánu také jednáme.

4) Plán není realizován, nevznikne návyk

Sebelepší plán je k ničemu, pokud není uveden do praxe. Mnoho lidí, kteří si dají novoroční předsevzetí, odkládá zahájení na později, řada lidí není v realizaci plánu vytrvalá. Důvodem může být jednak strach ze selhání, zejména u lidí, kteří si dávají novoroční předsevzetí každý rok a každý rok je znovu a znovu nenaplní. Dalším důvodem bývá nedostatek vytrvalosti, která je potřebná k tomu, aby se vytvořil návyk. Návyk je jakákoli činnost, která se stává automatickou součástí našeho života. Je to taková činnost, kterou máme již natolik zautomatizovanou, že o ní a u ní nemusíme přemýšlet o tom, jak ji provést. Máme stovky, možná tisíce návyků, které jsme si v průběhu života vypěstovali. Návykem je pro nás řízení auta, čištění zubů, zamykání bytu – všechny tyto činnosti máme naprosto zautomatizované. Vytvoření návyku však potřebuje určitý čas na to, aby se daná činnost návykem stala, aby se stala automatickou součástí našeho života a my nemuseli přemýšlet o tom, jestli danou činnost dnes uděláme, nebo ne.

Proč se nedočkáme návyku?

Důvodem, proč nevydržíme a nevytvoříme si návyk, může být příliš náročné předsevzetí. Pokud si dáme předsevzetí, které není v souladu se stylem našeho života, musíme změnit zaběhlý životní styl, a to nikdy není jednoduché. Dalším důvodem může být příliš mnoho předsevzetí najednou. Často chceme ve svém životě změnit hodně věcí. Většina novoročních předsevzetí ale vyžaduje hodně vůle a úsilí. Velkou chybou při stanovování cílů bývá, že člověk má „velké oči“ a naloží si toho víc, než unese. Taková dřina nás ale brzy odradí, zoškliví nám naše úsilí a my hodíme flintu do žita.

Novoroční předsevzetí navíc spadají do doby, kdy končí svátky a dovolená, vracíme se do práce, k dalším povinnostem a čeká nás pořádný nával starostí. Pokud si k tomu navíc přidáme různá předsevzetí, o kterých si myslíme, že bychom je měli dodržovat, je zřejmé, že toho může být příliš. Je to jasná cesta k selhání.

NUTRIADAPT Co dělat, aby novoroční předsevzetí konečně fungovala DORTJak na předsevzetí, nejen novoroční

Mnoho lidí se chce zbavit problematických zlozvyků, proto si dává novoroční předsevzetí. Na tomto místě je nutné zdůraznit, že žádný zlozvyk či návyk nelze odstranit (nahradit ničím), lze jen nahradit jeden návyk návykem jiným. Při realizaci hrají roli faktory, bez kterých se neobejdeme – disciplína, snaha, vytrvalost. Tyto schopnosti nemá bohužel řada lidí patřičně vypěstované. Naštěstí se dají vycvičit.

Jak správně vybudovat nové návyky?

Mějte skutečný důvod, proč se snažíte.

Ujasněte si, CO chcete a PROČ to chcete!

„Chci to“ vyjadřuje vnitřní přesvědčení pro změnu, odhodlání jít do akce, provést změnu. Vědomí „PROČ to chci“ je hnacím motorem, který nás požene dopředu i ve chvílích, kdy se budeme chtít vzdát (mám-li silné PROČ, způsob JAK toho dosáhnout se vždy najde). Naopak když nemáme skutečně silný motiv, který nás žene kupředu, pořádně nevíme, proč se honit.

Moji rodiče kouřili celý život a můj otec zemřel na rakovinu plic. Co jsem se do nich nahučel, že to škodí zdraví, že mi to vadí, vše marné. Přesto moje maminka přestala po čtyřiceti letech ze dne na den kouřit. Co bylo tím impulzem? Moje tehdy malé dcery položily jednoduchou otázku: „A babi, proč vlastně kouříš, když na to děda zemřel?“ Děti jsou velice upřímné.

Pokud tedy opravdu chcete dodržet svoje předsevzetí, musíte hluboce znát své „proč“ a chápat jej jako svou jedinou pravdu a nepřipouštět jinou možnost. Přestaňte se řídit podle toho, co si myslí ostatní, že byste měli udělat. Zamyslete se nad tím, co skutečně chcete vy. Vždy si dávejte pouze taková předsevzetí, kterých můžete dosáhnout svým silným odhodláním.

Začněte se změnou hned teď

Pokud chcete změnit svůj život k lepšímu, nemá smysl čekat na začátek nového roku či jiný ideální čas. Ideálnější čas nikdy nepřijde. Pokud tedy skutečně chcete změnit svůj život, zbavit se špatných návyků a nahradit je novými, pozitivními, pusťte se do toho hned.

Stanovte si v daný čas jen jeden cíl

Vyberte si raději jedno předsevzetí, které je pro vás nejdůležitější, a usilujte o jeho naplnění. Až se Vám to bude dařit, můžete přidat další. Takže si své cíle rozkouskujte na tak malé kroky a části, jak to jen bude možné. A plňte je postupně. Existuje krásný příklad z řeckých bájí. Byl jeden velice silný a zdatný bojovník, který se snadno vypořádal i s několika protivníky najednou. Aby jej přemohli, poslali na něj najednou celou setninu vojáků. Když bojovník viděl, že je všechny najednou nepřemůže, dal se do běhu. Vojáci se samozřejmě pustili za ním, ale byli každý různě zdatní, takže v určitou chvíli jej doběhl jen jeden či dva z celé setniny. Bojovník se zastavil, vypořádal se s nimi a dal se znovu do běhu. Takto se mu podařilo zlikvidovat celou setninu. Možná se to zdá příliš jednoduché, ale tímto způsobem se za rok ohlédnete a nebudete se stačit divit.

NUTRIADAPT Co dělat, aby novoroční předsevzetí konečně fungovala ČINKY OVOCE BOTYStanovte si konkrétní plán

Kromě toho, že si řeknete, čeho chcete dosáhnout, zamyslete se také nad tím, jak to uděláte. Co budete dělat navíc? Čeho se vzdáte? V čem bude Vaše efektivita spočívat? Když si zvládnete odpověď na tyto otázky a získáte lepší představu o cestě k cíli, snadněji dostojíte svému předsevzetí.

Jestliže si stanovíte, že se do konce roku naučíte anglicky (např. na hovorové úrovni x na úrovni mírně pokročilého x atp.) a učit se začnete 2. 1., má toto předsevzetí mnohem vyšší naději na úspěch, stanovíte-li si, kolikrát týdně, v jaké konkrétní dny a v jakém časovém rozsahu se budete angličtině věnovat. Potřebujete například doplnit slovní zásobu, naplánujete si, že každý den v 9 hod. ráno si vyhradíte 10 minut na to, abyste se naučili 10 nových slovíček. V případě cvičení v posilovně si například stanovíte, že budete v pondělí, ve středu a v sobotu od 17:00 do 18:00 chodit cvičit. Ale pozor, dobře si rozmyslete tempo, v jakém budete zátěž zvyšovat.

Je na to hezký příklad chlapce, který se rozhodl nabrat svaly děláním kliků. Stanovil si, že každý den bude dělat vždy o jeden klik víc než předchozí den. Začal tedy na jednom kliku, druhý den dělal 2 kliky, pátý pět, desátý deset a dvacátý měl již dělat dvacet kliků. Jenže jeho svaly nesílily tak rychle, jak narůstal počet udělaných kliků, a chlapec to vzdal. Úkol byl nad jeho síly. Stačilo však, aby tempo nebylo tak rychlé a aby delší dobu vydržel např. u pěti kliků denně, které zvládal snadno.

Sledujte pokrok a bilancujte

V pravidelných termínech hodnoťte předešlé období a ujasněte si svůj postup směrem k cíli. Potřebujete vědět, jak velký kus cesty jste již urazili. Každý krok kupředu se počítá.

K vybudování pozitivního návyku je zapotřebí minimálně 21–30 opakování, z některých činností se ovšem návyk stává až například po 60 opakováních. Činnost, kterou si upevňujete, je potřeba dělat pravidelně, neměli byste vynechat více jak jednou. Pokud jste si předsevzali, že se každý den naučíte 10 anglických slovíček a například v úterý vynecháte, budete-li ve středu opět ve vašem předsevzetí pokračovat, váš nový návyk tím neutrpí. Vynecháte-li ovšem v úterý a také ve středu, s největší pravděpodobností nebudete v učení slovíček pokračovat ani ve čtvrtek. A to je právě důvod, proč lidem jejich předsevzetí nevydrží. Jednoduše vynechají jednou, podruhé, potřetí a ke svému předsevzetí se již nevrátí nebo si řeknou, nechám to na někdy jindy, což vlastně znamená nikdy.

Sledování pokroku a opětné uvědomění si, co a proč chci, vám pomůže opět „naskočit“ do správného procesu v cestě za stanoveným cílem.

Chvalte se za pokrok

Po splnění každého bodu na cestě k vašemu cíli se řádně odměňte. Druh oslavy záleží na vaší volbě, vyberte si cokoliv, co vám poslouží jako dobrá motivace pro pokračování vaší snahy. Když se budete držet svého plánu, po určité době si z vašeho nového předsevzetí utvoříte nový návyk, a v takovou chvíli máte již napůl vyhráno.

Předsevzetí nefungují, fungují cíle.

Dokážete ve svém životě změnit úplně všechno, co chcete, pokud to opravdu chcete a jste ochotni pro to něco udělat. Musíte však vědět, že předsevzetí samy o sobě nefungují. Funguje dávat si cíle a jít za nimi. Často je to hodně těžké. Znamená to, vyjet ze zajetých kolejí a začít opravdu dělat věci jinak. Změnit svoje návyky. Zamyslete se proto nad svými předsevzetími a zkuste konkrétněji stanovit cestu, která vám pomůže v jejich naplnění.

Jedna dobrá zpráva na závěr – nemusíte se jako lusknutím prstem stát lepším člověkem zrovna na Nový rok. Můžete i krátkodobě selhat, ale když vytrváte ve svém úsilí a půjdete si za svým cílem, zcela jistě ho dosáhnete. Když budete vědět, co a proč chcete.

Další články

Hubnutí
Pět největších mýtů o hubnutí: co je pravda a co ne?

Lži a nepravdy se šíří jak mezi těmi, kterým se hubnutí nedaří, tak mezi těmi, kteří kila navíc úspěšně shodili, protože…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Hubnutí
Čtení na víkend
Hubnete do plavek? Pak zapomeňte i na “dietní” bílé vínko

Módní trendy, které určují, jaký střih plavek pofrčí, se mění rok od roku. To, že se víceméně každý chce na pláži 'blejsknout…

Vaše proměny

Andrea Horáková

Jak to udělat, když ráda jím a pokud jsem nervózní, ještě si něco přidám navíc?

Jan Zunt

Zhubl jsem 25 kg a nevidím důvod se vracet k původní životosprávě

Monika Vlčková

Začala jsem sama nějakým způsobem hubnout, moc to ale nešlo