04.05.2018
Andrea Vašáková
Na titulním obrázku to sice vypadá, že osvalená a vyrýsovaná omladina nemá s hubnutím do plavek žádný problém a bez jakýchkoliv obav se nalévá bílým vínem. Bodejť by ne, dlouhou dobu panovalo všeobecné povědomí o tom, že právě bílé je oproti červenému “dietnější” a při redukci hmotnosti vám v těle nenadělá takovou paseku.
Tenhle mýtus byl odborně vyvrácen už dříve. Ti zodpovědnější a ti, kteří jdou po informacích, se toho chytli a své návyky změnili. Přesto se ale pořád najde hodně lidí, kteří se dogmatem o nevinnosti bílého vína řídí a pak se diví, že se přebytečných kilogramů nemohou zaboha zbavit. Proto se pojďme podívat na to, v čem je vlastně zakopaný pes a co se ve vašem těle děje poté, co vypijete těch pár zdánlivě neškodných skleniček nebo ještě nevinnějších střiků.
Ať chcete nebo nebo, i přesto, že popíjíte lehčí bílé vínko, neztrácí se fakt, že i v něm je obsažen etanol (ve vodě rozpustná látka, kterou řadíme do skupiny alkoholů). A teď už jsme u toho hubnutí - etanol je totiž vysoce kalorická látka. Jeden gram etanolu v sobě má hned 29 kJ (pro porovnání sacharidy: 17 kJ/g, bílkoviny 17 kJ/g a tuky 37 kJ/g). Energetická vydatnost etanolu je pak daná metabolickou dráhou jeho odbourávání. Při tomto procesu se z toxického etanolu vytvoří acetát, což je tělu vlastní sloučenina, která se podílí na základních biochemických procesech.
Etanol je navíc často konzumován ve formě piva, vína nebo různých míchaných koktejlů. A to je další energie, kterou k etanolu musíte chtě nechtě přičíst.
Cukr si vlijete do žil při popíjení:
Tuků si můžete cucnout, když si sosáte brčkem:
A vzhledem k tomu, že se popíjí povětšinou navečer, sníte toho víc, než byste měli. A to právě v době, kdy se normálně hlídáte, a když chcete hubnout, zodpovědně si dáte třeba jen zeleninový salát. Jenže chroupejte k pivu mrkev, když se na vás usmívá čerstvě ugrilovaná tučná klobáska nebo nádherně se roztékající hermelínek...
To, že si navečer se sklenkou v ruce do žaludku řádně naložíte, se samozřejmě někde projeví. Tuhle nadbytečnou přijatou energii vaše tělo uloží ve formě tuků. Je dobré si uvědomit i to, že kvalitativní výživová hodnota etanolu je pro organismus nulová (jsou to prostě prázdné kalorie). Proto při popíjení alkoholu není moc rozumné úplně vynechat jídlo.
Protože v případě, že dodržujete určitý stravovací plán proto, abyste se už konečně zbavili těch kil, která vám v plavkách prostě nesluší, je alkohol - s ohledem na všechno, co bylo řečeno - hodně zrádný.
Jestli držíte dietu kvůli tomu, abyste si dali do kupy zdraví z hlediska biochemických parametrů (např. zlepšení hodnot jaterních testů, dna nebo související zvýšená hodnota kyseliny močové), alkoholové dýchánky vám taky nepřidají...
Naprosto vám rozumíme – je to prostě těžké jít na párty, kde se pije ve velkém, je vedro a vychlazené pivko nebo vínko se zdá v tu chvíli být tou jedinou možnou spásou. Záchranný kruh vám ale může barman naprosto dostačujícím způsobem hodit i tím, když vám namíchá třeba ledově vychlazenou "virgin" limonádu.
A je po problému! A navíc máte oproti všem, kteří jedou na alkoholové vlně, jednu velkou výhodu: můžete se osvězovat až do alelůja – a nebudete si muset druhý den nic vyčítat, protože se vám kocovina vyhne obloukem! A ještě něco: třeba to s tím hubnutím opravdu pak nebude takový boj... :)
Budete potřebovat:
No a pak stačí jenom:
Naplnit džbánek do ⅔ ledem a přidát mátu. Vedle si v menším množstvím vody rozmíchat med a vymačkanou citrónovou šťávu asi ze 2 citronů. To nalít do džbánku s mátou, přidat na menší kousky pokrájené jahody a zamíchat. Podle chuti si můžete do limči přidat ještě šťávu z citronů nebo med.
A kalorická hodnota je optimistická:
Článek byl napsán v odborné spolupráci s Mgr. Zuzanou Chmátalovou, Ph.D.