08.06.2015
Plavecká tempa ve vodě sice možná nejsou tím nejefektivnějším sportem, pokud jde o hubnutí. Má-li však někdo problémy s klouby právě kvůli nadváze či obezitě, je pro něj plavání lepší než delší chůze, nebo dokonce běh. Díky němu získáte nejen lepší kondici, ale navíc se také budete otužovat. To vám pomůže v obraně proti infekcím.
Kromě pravidelných temp v bazénu připadá v úvahu ještě aquaaerobic, cvičení při hudbě pod vedením lektora či spíše lektorky. Tyto lekce jsou ostatně určené spíše ženám a mají stejné výhody jako plavání, voda nadlehčuje, a tak mohou i lidé s větší nadváhou provádět cviky, které by jim na souši nešly. Nemůžete čekat, že váha půjde rychle dolů, ale nesporným benefitem je formování postavy. Hubnout budete, pokud se rozhodnete pro hodiny ve vyšším tempu, které budete pravidelně navštěvovat alespoň dvakrát týdně. Viditelné výsledky můžete pozorovat po dvou až třech měsících.
Pokud se rozhodnete pro klasické plavání, v prvé řadě mějte na mysli, že jdete sportovat a dělat něco pro sebe, nikoli například konverzovat – to je narážka na přátelské hloučky, které se co pár temp zastaví a v bazénu rozprávějí, případně plavou tak, aby si s hlavou nad vodou mohli povídat mezi jednotlivými tempy. Klidně si nechte od plavčíka vysvětlit správnou techniku plavání. Vyhnete se tak například bolestem zad ze špatného držení těla a zároveň se naučíte zapojovat všechny svaly, takže budete hubnout více.
Možná vás to překvapí, ale pokud budete plavat dostatečně rychle a celou hodinu pobytu ve vodě, spálíte hodně energie, rozhodně více než chůzí či jízdou na kole. Přepočteno na kilojouly, za hodinu to dělá 2000 kilojoulů. Je to jen o málo méně, než kdybyste běhali, ovšem je otázkou, zda byste hodinu v takovém tempu běhat vůbec vydrželi. Dva tisíce kilojoulů odpovídají například jedné tabulce čokolády.
Abyste už během měsíce či dvou mohli pozorovat, že na vás má plavání kladný vliv a vy díky němu hubnete a formujete si postavu, musíte se k návštěvě bazénu odhodlat dvakrát nebo třikrát týdně a v bazénu byste včetně úvodního rozcvičení a protažení měli být vždy hodinu, nikdy ne méně. Důležité je, abyste plavali ve vysokém tempu, což znamená zvládnout čtyřicet až šedesát pětadvacetimetrových bazénů. Voda by měla mít alespoň 26 stupňů a je ideální, když je teplo i v jejím okolí. Pokud je voda studenější, nebude spalování tukových zásob zdaleka tak účinné, tělo bude mít tendenci si je navzdory vaší námaze chránit.
Velkou nevýhodou plavání je, že se po hodině v bazénu budete cítit hodně hladově a byli bystě schopní spořádat porci, která absolutně neodpovídá vynaložené námaze. Myslete na tento vlčí hlad předem a navzdory pocitu, že si můžete dopřát pořádný řízek se salátem, držte se svého jídelníčku, který dodržujete s ohledem na plán, že zhubnete. Nebo, a to je ještě lepší, si rovnou s sebou připravte zdravou a dietní svačinu. Je to bezpečnější, než pokud si hladoví po plavání teprve budete něco kupovat.