Srdeční (tepová) frekvence
Měření srdeční frekvence je velmi užitečné a mnohdy dokonce nezbytné jak ve vědě, moderní medicíně, tak i pro laickou veřejnost. Srdeční frekvence je skvělým indikátorem kondice nebo může vypovídat o přítomnosti nějaké nemoci či stresu. Tepová frekvence měřená v průběhu cvičení poukazuje také na úroveň kondice a zároveň indikuje, jakou frekvencí bychom se měli pohybovat v dané zátěži, abychom dosáhli kýženého cíle, který je pochopitelně rozdílný u vrcholového sportovce a u obézní ženy. Měření maximální tepové frekvence udává maximální úroveň srdeční kapacity a je rovněž indikátorem únavy. V dalších dílech se budu podrobně věnovat srdeční frekvenci jak ve sportu, tak i jejímu dalšímu využití např. při hubnutí.
Jak měřit tepovou frekvenci?
Tep se měří kdekoliv na těle, kde se tepna nachází blízko povrchu a kde je puls dobře hmatatelný. Nejčastější je však metoda pomocí palpace (hmatu), a to na zápěstí–radiální tepna a na krku–krkavice. Někdy se využívají také místa na třísle či v ohybu pod kolenem.
K měření byste vždy měli použít prsty, nikoliv však palec, neboť v něm není takový cit, a navíc je blízko radiální tepny, a tak by vás mohla mást.
1) Manuální metoda
- Krk – přiložte ukazováček s prostředníčkem na stranu krku, pozor na přílišné stisknutí, stačí přiložit a potom počítejte počet úderů za minutu.
- Zápěstí – přiložte ukazováček a prostředníček na vnitřní stranu zápěstí, v malé jamce na palcové straně (viz obrázek) a počítejte stejným způsobem.
- Počet úderů za minutu je doporučeno počítat tak, že si spočítáte údery za 10 vteřin a vynásobíte 6 nebo si spočítáte počet úderů za 15 vteřin a vynásobíte 4.
To má několik důvodů. Hlavní je ten, že pokud byste si počítali tepy po celou minutu, např. během pohybové aktivity, tep se vám během počítané minuty sníží a počítání tak nebude objektivní. Proto je ke zjištění aktuálního stavu lepší zmiňovaný úsek 10 či 15 s.
2) Metoda pomocí přístrojů
- Přesnější údaj o tepové frekvenci lze získat měřením pomocí EKG/EEG. V dnešní době můžeme najít měřiče tepu také v iPhonech či chytrých telefonech. Měření pomocí přístrojů je samozřejmě přesnější a pohodlnější – především tehdy, chceme-li si měřit tepovou frekvenci v kratších časových úsecích. Většina moderních zařízení má i paměť k zaznamenání vašeho pohybu. Vy si tak můžete přehrát data do svého počítače a sledovat průběh vaší činnosti. Toho využívají především vrcholoví sportovci.
- Nejčastějším monitorem srdeční frekvence jak u laické veřejnosti, tak u sportovců, jsou tzv. sporttestery, které funguj na principu hodinek a pásku (viz obrázek), který si připnete kolem hrudi. Pás snímá srdeční tep a vysílá signál do hodinek, které zobrazují váš aktuální tep. Dobrý přenos signálu mezi páskem a vašim tělem zajistíte navlhčením dotekového místa, nebo zkrátka počkáte, až se začnete potit. V dnešní době technických vymožeností mají sporttestery mnoho funkcí, od nastavení odpovídajících zón tepové frekvence, až po již zmiňovaný přenos dat do vašeho PC.