24.08.2015
Málokterá nemoc o sobě dává vědět tak jednoznačnými příznaky, jako je právě zánět močových cest. Patří mezi ně neustálé nucení na močení, které bolí a pálí, navíc je moči většinou jen málo, případně je kalná. Bolest je občas tak krutá, že ženy dokáží močit jen ve sprše, přičemž choroba se může rozjet doslova rychlostí blesku.
Někdy se dá tato nemoc zvládnout doma, ale když se přidá horečka nebo se objeví krev v moči, je na místě vyrazit k lékaři, i na pohotovost, pokud by se snad zánět rozjel o víkendu. Jestliže nejsou potíže tak silné, mělo by stačit hodně tekutin, zvláště pak urologický čaj, pobyt v teple, případně brusinkové volně prodejné doplňky z lékárny. Brusinky lze užívat i preventivně. Při domácí léčbě by příznaky měly ustoupit do dvou až tří dnů, pokud se tak nestane, bude to také na lékaře.
Některá životní období s sebou přitom nesou vyšší náchylnost k této akutní chorobě, patří sem krom dětství, kdy výskyt souvisí s ne zcela dokonalou hygienou, také puberta se svými hormonálními změnami a pak také klimakterium. V těhotenství je sice žena také vystavena mnoha změnám, ale spíše než záněty močových cest jí hrozí častější kvasinkové či jiné gynekologické záněty.
Krom těchto období jsou záněty močových cest častější také tehdy, když žena změní partnera – přispívá k nim mimo jiné častý sex, což je pro nové partnery typické, protože přispívá k mechanickému přenosu bakterií, například z oblasti konečníku či pochvy, které by se do močové trubice dostat neměly. Zánět může být také reakcí na setkání s mikroflórou partnera.
Pokud vás matka varovala před prochladnutím coby rizikovým faktorem, nemávejte nad tím rukou, souvislost tu je. Bakterie se sice v chladu nemnoží více než jindy, ale prochladnutí oslabuje obranyschopnost organismu.
Žena může mít slabší gynekologický zánět, o kterém neví a který jí nezpůsobuje žádné problémy, ovšem jeho důsledkem může být přemnožení nevhodných bakterií v pochvě, které se snadno dostanou do močového měchýře.
Častou příčinou infekce jsou i střevní bakterie, mezi nimi zejména Escherichia coli, které se vyskytují ve střevech a v oblasti konečníku. Příčinou opakujících se infekcí dolních cest močových můžou být i chlamydie, mykoplazmata a ureoplazmata. Je to méně časté, ale je dobré na to myslet. Pokud se nemoc vrací a bývá obtížně zvládnutelná, jsou potřeba cílená vyšetření.
Je třeba říci, že záněty močových cest rozhodně nejsou znakem toho, že by žena o sebe nedbala. Hygiena intimních partií je důležitá, ale na druhou stranu se to s ní rozhodně nesmí přehánět, protože přílišné používání mýdel a různých gelů může těmto částem těla spíše ublížit a přispět k rozvoji zánětu močových cest i gynekologických potíží, jako jsou právě mykózy.
Ty vyvolává většinou neškodná kvasinka Candida albicans, která běžně žije v našich střevech. Pokud se dostane tam, kam nemá, způsobí kvasinkovou infekci. Riziko rozvoje vaginální mykózy zvyšuje i nechráněný sex, nošení těsného prádla či fakt, že si hned po koupání nepřevléknete plavky.
Je dobré mykózu nenechat rozjet, ale použít klidně i preventivně (například pokud se koupete ve veřejném bazénu) různě volně prodejné přípravky na mytí nebo k ošetření pochvy. Volně prodejnými přípravky se mykóza dá rovněž léčit, ale s vlekoucí se nebo vracející se infekcí je lepší zajít ke gynekologovi.