09.10.2015
Jedno je jisté – na vzestupu nebo naopak poklesu naší váhy se do velké míry podílejí sacharidy, jelikož jsou významným zdrojem energie. Proto má smysl zabývat se hlídáním jejich spotřeby. Je dobré na to jít jinak, než cukry prostě vypustit. Protože to vede k tomu, že po ukončení takové diety hrozí velký jo jo efekt.
V tomto směru je možným řešením dieta označovaná jako sacharidové vlny. Pracuje s tím, že příjem cukrů dávkuje tak, aby se spalování drželo v pohotovosti, zbytečně nezrychlovalo ani nezpomalovalo. Nevýhoda? Dieta je poměrně náročná na dodržování. Neměly by se objevovat záchvaty vlčího hladu a je třeba dbát na předepsaný jídelníček. Neobejdete se ani bez váhy na potraviny, přičemž odvažovat byste si měli i jídlo mimo domov. Případně si nosit oběd a svačiny již hotové s sebou.
Kde se vůbec sacharidové vlny vzaly? Poprvé s nimi přišli sportovci, zejména pak kulturisti – což lze brát jako dobrou zprávu. Protože těm záleží na tom, aby nepřišli o svaly a zároveň se zbavili tělesného tuku. Což by mělo v přiměřené míře platit pro každého, kdo se chce zbavit přebytečných kil. Je však třeba, abyste si hlídali nejen denní příjem kilojoulů, ale také spotřebu bílkovin, tuků a právě sacharidů.
Sacharidy jsou nedílnou součástí naší stravy. Jsou důležitým zdrojem energie, ale mají v těle i různé další funkce. Jsou mezi nimi rozdíly, zjednodušeně lze říci, že se dělí na jednoduché (monosacharidy) a složené (polysacharidy). Kvůli zdraví a hubnutí byste měli dávat přednost sacharidům složeným neboli komplexním. Kde je najdete? Zdrojem je například rýže natural, ovesné vločky, celozrnné těstoviny, kuskus či třeba pohanka.
Rozpis na dietu podle sacharidových vln snadno najdete na internetu. Hlavní zásada zní: nejprve cukry omezíte. Potom je tělu postupně přidáváte a jejich množství se každý den zvyšuje. Po několika dnech zvyšování dávek sacharidů přijde den, v němž přísun naopak na jeden den radikálně omezíte. Tento šok by měl podpořit metabolismus, respektive jeho výkonnost.
Během této diety je důležitý dostatečný přísun bílkovin (proteinů), abyste nepřišli o svaly. U mužů by se tento příjem měl pohybovat mezi 1,6 až maximálně 2 gramy na 1 kilogram tělesné váhy denně. U žen by to mělo být 1,5 až 1,8 gramů na kilogram tělesné váhy.
Mezi nejlepší zdroje bílkovin patří libové maso (kuřecí a krůtí prsa, králičí hřbet, libové hovězí maso, vepřová panenka, krůtí nebo kuřecí šunka nad 90 procent masa, losos, tuňák, treska, halibut, vejce, mléko, olomoucké syrečky, nízkotučný tvaroh, bílý nebo řecký jogurt, cottage sýr, sojové maso, luštěniny, tofu apod).
Tuky byste měli omezit a zcela zapomenout na potraviny s přidanými cukry. Na slazené nápoje, ochucené jogurty, čokoládové tyčinky, sušenky, dorty a podobně.