02.02.2023
Anna Zlámaná
Jednoduše řečeno není žádný ženský a mužský přístup ke cvičení. Obě pohlaví by měla cvičit stejně a zaměřovat se jak na aerobní typ pohybových aktivit, jako je běhání, cyklistika nebo aerobik, tak i na silové cvičení. Bojíte se, že budete vypadat jako Arnold Schwarzenegger nebo Věra Mikulcová? Můžete zachovat klid. Pro budování takového objemu svalstva je potřeba neskutečná píle, zátěž, přísný režim a cílevědomost. A upřímně občas také doping. Když už víme, co se vám po práci s těžšími váhami určitě nestane, tak si pojďme konečně říct, co vám naopak takové cvičení může přinést.
Většina z nás vědomě či nevědomě hodně řeší, kolik kalorií spálíme při samotném cvičení danou aktivitou, takže máme pocit, že relativně pomalé zvedání závaží, které moc nezvýší tepovou frekvenci, přece nemůže vést k hubnutí. Důležité ale je, že silový trénink vám na rozdíl od běhání může zrychlit funkci metabolismu až na 48 hodin po tréninku. Zjednodušeně tedy po silovém tréninku pálíte více energie i v momentě, kdy jste v klidu a necvičíte. A navíc díky většímu množství svalstva spalujete energii, i když zrovna aktivně necvičíte.
Jestli chcete krásné pevné křivky, tak nám věřte, že jich nedocílíte hladověním s nízkokalorickou dietou v kombinaci s urputným pálením kalorií běháním nebo cvičením na elipticalu. Tím získáte leda tak podvyživený vystresovaný metabolismus a zdánlivá štíhlost bude vykoupená povadlými svaly. Mnohem rozumnější je dát tělu pevnou zdravou formu vytvořením svalové hmoty, která drží partie hezky na místě a zpevněné. Takže pokud je vaším cílem pevný kulatý zadek spíš než povadlé pozadí, nebojte se naložit si váhy a vyzkoušet například cviky se zátěží jako je hip thrust.
Silové cvičení nemá pozitivní vliv jen na samotné svalstvo, ale také na kosti. Stejně jako svaly stimulujeme ke správnému fungování pohybem, platí to i pro kostru. Aktivním životním stylem, který zahrnuje i posilování, zabraňujete rozvoji osteoporózy, což je onemocnění vyznačující se úbytkem kostní hmoty a právě ženy jsou více rizikové, co se týká jejího rozvoje. Nejvíce pak konkrétně ženy po menopauze.
Typickým problémem současné doby je nevhodné držení těla. Spoustu času trávíme sezením u počítače nebo za volantem a v dalších nevhodných pozicích. Výsledkem je křivá páteř, spadlé držení ramen a celkově ochablé držení těla. Je pak jasné, že kvůli tomu pak většinu z nás trápí bolesti zad, které mohou přecházet i v bolesti hlavy. Když budete posilovat svalstvo trupu a zaměříte se na správnou techniku, pomůžete srovnat páteř i ramena, a tím ulevíte bolesti. Navíc budete stát více vzpřímeně, a tak i působit sebevědoměji.
I pokud byste nechtěli dosáhnout výše zmíněných bodů a rozporovali, že běhání vás prostě baví a nevidíte jediný důvod občas od běhání odskočit i do posilovny, tak vám přece jen důvod dáme. Posilování totiž zlepšuje koordinaci pohybu a nervové spojení mezi mozkem a procvičovaným svalem. Díky tomu budete mít větší kontrolu nad svým tělem a vykonávané pohyby budou efektivnější. Díky tomu tedy i zmenšujete šanci, že se při vašem oblíbeném běhu nebo třeba procházce v horách omylem zraníte.