23.11.2015
Možná to bude znít jako banální rada, ale funguje. Choďte co nejvíce ven. Zatímco na to, abyste začali s otužováním pomocí sauny a ledových koupelí, není podzim nejvhodnější, u pobytu venku to neplatí. Vyjděte ze skandinávského rčení, podle něhož neexistuje špatné počasí, ale pouze špatné oblečení. A choďte ven, děti i dospělí, co nejvíce to půjde. Nemyslí se tím courání po městě, ale především pobyt v přírodě, alespoň o víkendu. Když si na tento způsob života zvyknete, zároveň stoupne pravděpodobnost, že se vyhnete místům plným lidí, kde se infekce šíří o sto šest.
Počítá se nejen samotný pobyt na čerstvém vzduchu, ale také pohyb, kterým si zlepšujeme kondici. Také přispívá k posílení imunity.
Podzim je rovněž obdobím, kdy se můžete nechat naočkovat proti chřipce. Ta se zpravidla ojediněle vyskytne před Vánocemi, během svátků dá pokoj a naplno, v podobě epidemie, vypukne během ledna či února. Očkování není drahé, stojí kolem dvou stovek, navíc ho v některých firmách proplácejí.
Je na vás, jak se rozhodnete. V zásadě platí, že se odborníkům pro vývoj vakcíny daří objevit kmen chřipky, který bude řádit následující zimu, takže očkování je skutečně účinné. Ale neochrání vás před jinými virózami, kterým někdy mylně rovněž říkáme chřipka. A nelze také vyloučit nežádoucí účinky po očkování.
Řada lékařů je toho názoru, že pro imunitu zdravého mladého člověka včetně dětí je lepší, když si chřipku případně prodělá. Očkování rozhodně má smysl u lidí starších 65 let, kteří mají nějakou dlouhodobou zdravotní potíž. A také u všech chronicky nemocných bez ohledu na věk. Těmto skupinám ho pojišťovny proplácejí.
Mnoho lidí považuje za všelék vitamín C, který užívají nejen při nemoci, ale i preventivně. Studie opakovaně ukázaly, že užívání vysokých dávek vitamínu C smysl nemá. Vitamín C je totiž rozpustný ve vodě a při vysokých dávkách se jej většina vyloučí močí. Při správné výživě s dostatečným přísunem ovoce a zeleniny je vitamin C lépe využit.
Pokud chcete něco užívat preventivně, vsaďte spíše na kvalitní probiotika. Dokážou udržovat ve formě mikroflóru v našich střevech, která je největším imunitním orgánem těla. Má smysl je brát trvale a rozhodně po užívání antibiotik.
Vhodné je používat některý z komplexních přípravků na posílení imunity, například PROBIO IMUNO. Účinné jsou i přírodní přípravky obsahující echinaceu nebo rakytník.
Pokud jde o vitamíny, dobrým zdrojem je kvalitní strava. A pokud jde o populární céčko, lepším zdrojem než třeba citrusy jsou papriky a zelí.
S dobrou životosprávou souvisí dostatek odpočinku a spánku, což mnozí lidé podceňují. Dospělí by měli spát minimálně šest, ale spíše sedm až osm hodin denně, školní děti deset. Děláme chybu, když si na podzim a v zimě příliš prodlužujeme den pomocí umělého osvětlení. Naši imunitu to oslabuje.
A ještě jedna rada na konec: Pokud už se o vás nějaké nachlazení, rýma nebo kašel pokoušejí, zvolněte. Zůstaňte doma či alespoň vypusťte všechny jen trochu zbytné aktivity. I banální virózu zkuste vyležet.