Na vodu v těchto vedrech nezapomínejte. S perlivou to ale nepřehánějte

31.05.2018

 

Andrea Vašáková

Sycená, s bublinkama nebo perlivá. Přívlastků pro vodu s přidaným oxidem uhličitým máme několik. Stejně jako existuje několik tvrzení o tom, co může její časté popíjení způsobit. Máme pro vás vědecky ověřené poznatky, které vás možná překvapí.

NUTRIADAPT: Na vodu v těchto vedrech nezapomínejte. S perlivou to ale nepřehánějte

Nejen výživoví poradci a nutriční terapeuti, ale také různé lifestylové magazíny a časopisy upozorňují na to, že - obzvláště době redukce hmotnosti - je lepší odepřít si perlivou vodu a pít raději čistou nesycenou.

Vzhledem k tomu, že zdravotních rizik spojených s častým popíjením vody s oxidem uhličitým je více, rozhodli jsme se jít více do hloubky a zapátrat v odborných vědeckých studiích.


Méně vápníku v kostech
 

V tomto případě velmi záleží na tom, jaký sycený nápoj pijete. Protože pokud pijete pouze čistou vodu sycenou oxidem uhličitým, to, že vám bude ubývat vápníku v kostech, vám spíše nehrozí.

Dokazuje to americká studie z roku 2006, která prostřednictvím dat získaných díky účasti 2500 lidí uvedla na pravou míru, jaký vliv má konzumace sycených nápojů právě na tento nešvar. Faktem je to, že na vině jsou - co se uvolňování vápníku z kostí týče - hlavně kolové nápoje. Ty totiž obsahují fosfor a to je ten hlavní problém. Protože právě fosfor přispívá k vylučování vápníku ledvinami.


Budou se vám více kazit zuby?


I toto tvrzení zaznělo. Ale ani v případě negativního vlivu na zdraví zubů není čistá sycená voda na vině. Riziko by mohlo nastat opět v případě sycených nápojů s dalšími přísadami. Jedná se především o kyseliny a cukry, které skutečně mají acidogenní a karcinogenní potenciál a mohou způsobit erozi zubní skloviny.

Tady je důležité uvědomit si, že karbonace vody je pouhým přidáním stlačeného plynu oxidu uhličitého. Žádné kyseliny, cukry ani sůl přidávány nejsou. Jinak je to u již zmiňovaných kolových nápojů. Tam pak samozřejmě hrozí i riziko zubního kazu.


Problémy se střevy aneb co je to IBS


Víte, co je to tzv. IBS? Jedná se o syndrom dráždivého tračníku (IBS - Irritable Bowel Syndrome), který je jednou z nejčastějších střevních poruch tenkého a tlustého střeva. Jeho příčinou není organická porucha. Jde vlastně o dlouhodobou poruchu funkce vyprazdňování tlustého střeva. Typicky se vyskytuje v dospívání a rané dospělosti.

Toho, že byste si pravidelným popíjením sycené vody mohli tento nebezpečným syndrom přivodit, se bát nemusíte. Ale na přílišný příjem oxidu uhličitého si i tak dávejte pozor. Kromě toho, že vás poté může potrápit nadýmání a plynatost (a pak už je jen krůček k podnícení IBS), můžete pěkně zavařit i svému žaludku. Takže pokud s ním míváte čas od času problémy, vodu s bublinkami si raději odpusťte.


Žízeň bublinkama sice zaženete, ale tělu ve výsledku spíše uškodíte


Nakonec se vrátíme k varování, které jsme na vás vypustili již v samotném titulku tohoto článku. Ve vedrech, která i naši vnitrozemskou kotlinu už druhý měsíc sužují, je opravdu třeba dbát na pravidelný pitný režim.

Právě v tomto případě je ale opravdu dobré podívat se sycené ("bublinkaté" nebo chcete-li "perlivé") vodě na zub. Na první pocit jejím požitím sice žízeň zaženete, ale ve výsledku to má spíše efekt opačný.

Jak totiž správně uvádí MUDr. František Kožíšek, CSc. ze Státního zdravotního ústavu ve svém referátu předneseném na VI. ročníku semináře “BALENÁ VODA – zdravotní a hygienická hlediska”, který se konal v dubnu 2003, voda s oxidem uhličitým má mírný diuretický účinek a vede tedy ke zvýšenému vylučování vody. Z čehož jasně vyplývá, že rehydratace pomocí perlivé vody je velmi nevhodným řešením, které může vést k opačnému účinku – k ještě větší dehydrataci.

Takže pokud si rádi dáváte na osvěžení perlivou vodu např. s citrónem a bylinkami, snažte se prokládat tyto "sycené osvěžovače" větším množstvím čisté vody. Jinak vám opravdu může hrozit, že si z těla odvedete více tekutin, než jste do něj ve skutečnosti přivedli.
 

S perlivou vodou by to neměli přehánět nemocní, ale ani zdraví lidé
 

Závěrem si dovolíme ocitovat opět odborníka v oblasti pitné vody MUDr. Františka Kožíška, CSc. Ten ve zmíněném referátu správně poukazuje na následující fakta:

  • Někteří nemocní jako kardiaci, diabetici se sklonem k acidóze, lidé s vředovou chorobou či jinými poruchami gastrointestinálního traktu by neměli sycené vody pít vůbec nebo jen v rámci indikované lázeňské léčby.
  • Vodám syceným oxidem uhličitým by se ale měla v zájmu rychlejšího uzdravení nebo úspěšné rekonvalescence vyhýbat i většina nemocných s jinými diagnózami, protože v této fázi potřebuje tělo zvýšenou očistu a voda (tekutina) by neměla nijak zatěžovat a vyvolávat nežádoucí dráždivé reakce.
  • Sycené vody k (běžnému) pití také shodně nedoporučují alternativní léčebné systémy a systémy zdravé výživy.
  • Pravidelnou (nemluvě o každodenní) konzumaci perlivých a přírodních minerálních uměle sycených vod nelze doporučit ani zdravým spotřebitelům, protože konzumaci hlavního odpadního produktu našeho metabolismu, kterého se musí jinak organismus neustále zbavovat, nelze považovat za fyziologicky normální

Další články

Zdraví
Strava
Nemoci
Čtení na víkend
Fakt, že nám rafinované sacharidy škodí víc než tuky, je stále zpochybňován

Konzumace tuků a sacharidů v souvislosti s rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění je v poslední době velice…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Strava
Čtení na víkend
Prázdniny a dovolené jsou na spadnutí. Jíst zdravě se vám vyplatí i v létě

Přestože se letos prudce oteplilo zhruba v půlce dubna, oficiálně začalo léto až včera. A od prvního letního dne už chybí…

Vaše proměny

Petra Panská

Manžel a kolegové v práci mi říkali, že je to už vidět, jak jsem zhubla, a že mi to sluší

Petr Polák

Jedl jsem nepravidelně, většinou jsem byl celý den v práci bez jídla a večer si dopřával „hody“

Hong Ngo

Po porodu jsem přibrala 25 kg. Nyní jsem velice spokojená. Všichni tvrdí, že vypadám mladší