06.08.2015
Brňačka Mirka je vcelku energická matka tří dcer. Poslední roky měla pocit, že už nevydrží tolik, co dříve, ale přičítala to spíše tomu, že už jí bylo čtyřicet, má pár kilo navíc, moc se nehýbe a tak její kondice nepatří k nejlepším. K lékaři jí však přivedlo něco jiného – silná a vlastně čím dál horší menstruace.
Nějaký čas to ignorovala, zvláště když její gynekoložka tvrdila, že je to po třech porodech normální a že jediným řešením je hormonální antikoncepce, kterou však Mirka z několika důvodů užívat nechtěla. Nakonec s lékařkou přestala být spokojená a změnila ji.
Nový gynekolog jí řekl, že za její krvácení nejspíše mohou děložní myomy, navrhl několik řešení a popsal jí příznaky chudokrevnosti, aby zjistil, zda se jí netýkají. „Sedělo to přesně. Moje minulá lékařka mi přitom dělala rozbor krve, řekla však, že železa mám celkem dost a že anemická podle ní nejsem. Tak jsem to hodila za hlavu,“ komentuje to Mirka. Lékař jí rovněž vysvětlil, že hladina železa není jediným ukazatelem anémie.
O jaké příznaky vlastně šlo? Mirka byla trochu bledá, unavenější než dříve a navíc se také zadýchávala. Rovněž jí trápilo motání hlavy, která jí také na rozdíl od minulosti bolela. Na lékařův dotaz musela potvrdit i občasné bušení srdce a zácpu. Obojí patří mezi příznaky ukazující na nedostatek železa.
Ale nejen to, Mirka musela kladně odpovědět i na dotaz, zda není častěji nemocná než dříve, protože během minulé zimy měla dvě angíny a několik viróz. Nedostatek železa může mít na svědomí i změny nálady. Člověk může být apatický nebo naopak podrážděný. Další příznaky mohou být časté afty, praskání koutků nebo lámavé nehty.
Nedostatek železa se projevuje poklesem množství červených krvinek a krevního barviva. Krev proto nedokáže tak dobře zásobovat tělo kyslíkem a naopak, ve svalech se hromadí oxid uhličitý.
Lékař ženě proto předepsal železo a zároveň vysvětlil, že při jeho užívání je potřeba dodržovat přesná doporučení, aby to mělo smysl. Ta se sice mezi odborníky mírně liší, ale většinou se shodují na tom, že železo se musí užívat nalačno, tedy nejpozději půl hodiny před jídlem, případně nejméně dvě hodiny po něm. Změna v krevním obraze se neprojeví hned, většinou až po několika týdnech užívání. Udává se, že kontrola krevního obrazu má smysl po osmi týdnech a železo by se mělo celkem užívat čtyři měsíce. Pozor, nikdy nezvyšujte dávky bez vědomí lékaře, příliš mnoho železa může například způsobit zácpu. Železem je poměrně snadné se předávkovat, což se projevuje mimo jiné nevolností.
Zároveň je dobré se zaměřit na dostatečný příjem železa ze stravy, což bývá především problém žen, zvláště těch, co drží dietu. V kombinaci s menstruačním krvácením, především pokud je silnější, jsou proto ženy k anémii náchylnější než muži. Příčinou nedostatku železa není jen nedostatek masa v jídelníčku, protože to rozhodně není jediným zdrojem železa. Najdete ho i ve vejcích, mléčných výrobcích, ořeších a v luštěninách. Málo je ho naopak ve špenátu, ačkoli ho stále mnoho lidí považuje za ideální zdroj této minerální látky.
Aby se železo dobře vstřebávalo a tělo ho umělo zpracovat, je potřeba, aby člověk měl zároveň dostatečný příjem vitamínů B12, C a E. Klidně sáhněte po potravinových doplňcích ve vhodné kombinaci, poradit s výběrem by vám měl lékař nebo lékárník. Kdo věří spíše bylinkám, může na zlepšení krevního obrazu zkusit echinaceu.
Je dobré vědět, že mléčné výrobky všeobecně vstřebávání železa zhoršují a to i kysané. Stejný efekt má i kyselina fosforečná, vyskytující se například v nápojích colového typu. V tomto ohledu vadí také nadměrné pití čaje, zejména černého a zeleného. Udává se, že schopnost těla přijmout železo se snižuje v průběhu dne, ráno je tedy výrazně lepší než večer.
Nedostatkem železa jsou ohrožené i těhotné ženy a dospívající dívky, které právě začínají menstruovat.
Mezi další, ale vzácnější příčiny anémie patří nedostatek vitamínu B12 a také nedostatek kyseliny listové.