29.04.2014
Vít Schlesinger
Chcete začít běhat? Nejtěžší je udělat první krok. Důvodů, proč je skvělé vstát z gauče a obout si tenisky, je mnoho. Prvním z nich je zdraví. Příznivé účinky pravidelného cvičení jsou nesporné, na té nejzákladnější úrovni mluvíme o úpravě váhy a s ní spojeným přínosem. Běh 30–40 minut třikrát týdně pomůže shodit kila a nahradit tuk pevnými svaly. Díky tomu se budete ve vlastním těle nejen lépe cítit, ale také se vám zvedne sebevědomí.
Běhání vám může zachránit život
Necítíte-li se kvůli tvaru svého těla, nebo nechcete nosit upnuté oblečení či plavky, protože máte pár kil navíc, pak by pro vás mohl být pravidelný běh řešením. Důležitější však je, že běhání vám může dokonce zachránit život. Nadváha ohrožuje vaše tělo mnoha životu nebezpečnými chorobami. Cukrovka typu 2, některé druhy rakoviny, onemocnění srdce, špatná funkce jater, dýchací problémy – to vše souvisí s obezitou. Při nedostatku pravidelného cvičení vám hrozí vznik osteoporózy a různých forem artritidy.
Zlepšete svou náladu
Zavrtali jste se někdy do gauče a měli pocit, že se vám nic na světě nedaří? Nebo jste seděli u pracovního stolu s tím, že se dusíte pod tíhou práce? Takové situace si žádají akci. A tím opravdu myslím akci. Místo toho, abyste sáhli po tabulce čokolády nebo láhvi vína, popřemýšlejte o tom, že si nazujete tenisky a půjdete na svižnou procházku nebo si zaběháte. Vyčistíte si hlavu a pomůže vám to získat nový pohled na život.
Ve vážnějších případech vás pocit, že se dusíte, pronásleduje pravidelně a vzniká nebezpečí, že se ocitnete na pokraji deprese. Zní to jako klišé, ale cvičení opravdu pomáhá s bojem proti depresi. Není to žádná věda: cvičení uvolňuje hormony jako testosteron, kortizol, inzulin, růstové hormony, adrenalin a endorfiny. Testosteron a růstové hormony pomáhají s regenerací svalů a buněk; inzulin a adrenalin přeměňují tuk na energii; kortizol snižuje stres a endorfiny jsou hormony štěstí, které vám zlepší náladu.