03.04.2014
Obezita je definovaná jako nadměrné ukládání tuku v organismu. Nejčastěji za to může nepoměr mezi příjmem a výdejem energie. K němu dochází při soustavném nebo nárazovém příjmu velkého množství potravy, bez kompenzace odpovídajícím výdejem energie. Nadbytečnou energii přijímáme především z tučných jídel, sladkostí a ale i příjmu alkoholu.
Na vznik a průběh onemocnění má velký vliv životní prostředí a způsob života. V některých případech je na vině důsledek endokrinního onemocnění (abnormální hladiny hormonů – porucha sekrece inzulinu způsobuje diabetes mellitus, porucha tvorby tyreostimulačního hormonu TSH způsobuje onemocnění štítné žlázy), některé léky, životní situace i dědičnost. Zvláště rodinné zvyklosti jako výběr a množství konzumované stravy a sklon k fyzické aktivitě.
Nikoliv tělesná hmotnost, ale podíl tukové tkáně v těle je rozhodujícím kritériem. Zjišťujeme ho jednoduše pomocí BMI – spíše orientační nebo přesněji tělesnou analýzou na digitální váze – pomocí bioimpedanční metody zjistíme procentuální podíl tuku v těle. Důležité je posuzovat jak tělesnou hmotnost, výšku, věk, pohlaví, tak i typ postavy.
Výpočet BMI = tělesná hmotnost (v kg) / tělesná výška 2 (v metrech).
Již od hodnoty 25 stoupají zdravotní rizika. Onemocnění často spojená s obezitou jako diabetes dále stoupají od 27 a 30. Hodnoty nad 40 označené jako morbidní obezita je závažné onemocnění. Osoby, které mají tento stupeň nadváhy, umírají předčasně.
Podle obvodu pasu rozlišujeme rozložení tuku v těle a tím i typ obezity na androidní (mužský) – typ jablko a gynoidní (ženský) – typ hruška.
Žena
Muž
Lidí s nadváhou i obezitou stále přibývá. Nadbytek kilogramů trápí každého třetího Čecha, obezita každého pátého! Podle odhadů odborníků by v roce 2015 mohlo být na světě 2,3 miliardy dospělých s nadváhou a více než 700 milionů obézních lidí. Skoro 20 milionů dětí na světě bojuje s nadváhou.
Rozhodně problematiku nadváhy a obezity nepodceňujme. Lidé si často neuvědomují, že čím nám tělesná váha stoupá, tím se zvyšuje náchylnost k řadě nemocí.
Dlouhodobá obezita vede při dlouhém trvání k nevratnému poškození zdraví. Při těžké obezitě už je například nebezpečné podstoupit i lékařskou operaci a i drobné nemoci mohou mít tak horší průběh.
U obézních lidí je riziko vzniku cukrovky několikanásobně větší, než u člověka s normální váhou. Cukrovka 2. typu je spojena s inzulinovou rezistencí. Hladiny inzulínu bývají snížené, ale mohou být i normální, avšak tělo nedokáže inzulín využívat. Tělo nedokáže dostatečně zpracovat krevní cukr, ten nemůže vnikat do buněk, hromadí se v krvi a vzniká hyperglykémie. Nedostatek hormonu inzulinu způsobuje také poruchu metabolismu bílkovin i tuků.
Nebezpečné jsou především komplikace, které mohou nastat při dlouhodobě a nedostatečně léčeném diabetu – onemocnění oční sítnice, ledvin, srdce a cév, hrozí diabetické kóma nebo tzv. diabetická noha. Diabetes 2. typu je nejčastější formou cukrovky u nás. Souvisí spíše s vyšším věkem (výjimkou nejsou však bohužel i malé děti), obezitou, nedostatkem pohybu a nezdravým životním stylem.
Jedna z nejčastějších komplikací obezity. Dodržováním vhodného jídelníčku můžeme krevní tlak snížit tak, že zmenšíme potřebu užívání léků na snižování tlaku a i zdravotní rizika s ním spojená. Ze stravy vyloučíme hlavně sůl, příliš kořeněná jídla, omezíme pití černé kávy a alkoholu, tučná jídla.
Obezita je nebezpečná hlavně pro srdce a cévy. Ukládání tuku v cévách dochází k jejich zužování a snižuje se jejich průchodnost. Může být porušen srdeční rytmus, hrozí embolie ale i infarkt myokardu a cévní mozková příhoda.
Příčinou je vysoký krevní tlak, diabetes, zvýšený cholesterol.
Obézní lidé mají větší tendence k nádorovým onemocněním. U žen hrozí hlavně rakovina dělohy, prsu, vaječníků a mužů je to rakovina prostaty a konečníku.
Vysoká tělesná váha způsobuje vyšší opotřebování kloubů. Snížením hmotnosti se zmenší bolest kloubů, protože na ně nebude vyvíjena tak velká síla a nebudou tolik namáhány.
Vysoká hladina kyseliny močové v krvi se ukládá v podobě krystalků v kloubech za přítomnosti velkých bolestí. Vysoká tělesná hmotnost ještě více zatěžuje tyto poškozené klouby a tím se více opotřebovávají.
Tuk tlačí na plíce a obézní se snadno zadýchávají, často se objevuje tzv. spánková apnoe, kdy na několik vteřin dojde k zástavě dechu. Velmi nebezpečná situace, může dojít k infarktu.
Snižuje se šance otěhotnět, poruchy reprodukce: neplodnost, poruchy menstruačního cyklu, samovolné potraty.
Lidé s obezitou často popisují pálení žáhy, nadýmání, zácpu, plynatost.
Objevují se ekzémy, strie, infekce, snadno vznikají proleženiny.
Často se objevují deprese a snížené sebevědomí, problémy s provozováním zcela běžných aktivit, dokonce s cestováním dopravními prostředky a horší uplatnění na trhu práce.
Základem léčby, se kterou je třeba začít u každého obézního člověka, je redukční dieta, zvýšení pohybové aktivity a úprava jídelních a pohybových zvyklostí, provázená celkovou změnou životosprávy.