28.05.2015
Pamatujete si ještě, jak jste v dětství nesnášeli, když jste dostali do školy nebo právě na výlet svačinu zabalenou do papírového ubrousku, z něhož nešla ani pořádně vybalit? Svým dětem to nedělejte – jídlo můžete zabalit do potravinové folie anebo, a to děti určitě ocení, do hezkých plastových krabiček, které si děti samy vyberou, protože na nich mohou mít svůj oblíbený motiv. Prodávají se i krabičky různě členěné, takže nehrozí, že se jídlo promíchá. A pokud jde o pití? Můžete rovněž koupit speciální lahvičky, ale tady naopak dobře poslouží láhve od dětského pití z obchodu, zvláště pokud mají nahoře vhodné pítko.
Zapojte děti do výběru surovin a vůbec do přípravy svačin na cesty. To je jeden ze základů úspěchu, jak je pro podobný způsob stravování nadchnout. Naopak jim neříkejte nic v tom smyslu, že teď už je konec smaženým sýrům a langošům, protože od teď budete jíst zdravě. Nebudou takovou svačinu chtít, ani kdyby jim chutnala.
Nemůžete potomka přesvědčit, aby si vzal jablko a zakousnul se do něj? Dost možná se to změní, když mu jablko (nebo mrkev či jinou zeleninu a ovoce) nakrájíte na menší kousky. Rozhodně se to dá doporučit na výlety, kde malé kousky zmizí vždycky velmi rychle. Stejným způsobem můžete připravit i další součásti svačiny či oběda, pokud se vám bude chtít péci třeba různé slané kousky. Ale platí to i o plněném pečivu – když ho nakrájíte na menší kousky vhodné do dětské ruky, snědí je potomci s větší chutí, než když každý dostane krajíc jako pro dřevorubce.
A co servírovat na cestách, pokud jde o složení menu? Pamatujte na to, že jídlo pro děti a nakonec i pro vás by mělo obsahovat vlákninu na zasycení, kvalitní bílkoviny, trošku tuků a rozhodně také kvalitní sacharidy v podobě celozrnného pečiva.
„Doporučuji například dva plátky žitného chleba namazané slabě máslem a obložené plátkovým sýrem. Svačinu doplníte na kousky nakrájenou paprikou, okurkou a pár cherry rajčátek.“ má jeden tip výživová poradkyně Ivana Šestáková. Vhodnou volbou jsou i zeleninové pomazánky, které se dají koupit již hotové například v prodejnách zdravé výživy. Pečivo jimi můžete namazat už doma, anebo si svačinku připravit přímo na výletě například na lesním odpočívadle (vlhčené ubrousky s sebou). Vhodná je i krabička se směsí oříšků, rozinek a sušeného ovoce. Toto zdravé mlsání dodá dětem potřebné tuky i cukry a nahradí nevhodné sladkosti. Ještě jedna rada. Neexperimentujte na výletě se svačinkami, které děti neznají, mohlo by se vám stát, že se atmosféra pokazí.
Českou výletní klasikou jsou řízky nebo chleba s paštikou, ale zkuste se jim pro tentokrát vyhnout. Je přece nesmysl, abyste si na cesty dobrovolně chystali to, čemu se vlastně chcete vyhnout, protože je to nezdravé a příliš kalorické. Pokud chcete i něco masového, můžete upéci, nikoliv usmažit například masové kuličky a k nim jako přílohu nabídnout zeleninu a kousky pečiva – i v létě vydrží asi 4 hodiny. Klasikou, která děti nikdy neurazí, je i pečivo s máslem a kvalitní šunkou.
Samozřejmě, ani se zdravou stravou se to nemá přehánět a děti jistě ocení, když k jídlu přibalíte i něco menšího sladkého, třeba jako motivační odměnu za zdolání velkého kopce. Vhodná je kvalitní čokoláda, ovšem v horku to může být problém, pak mohou být lepší méně sladké sušenky nebo domácí muffinky. Anebo si dopřejte během svého putování porci zmrzliny.