15.09.2017
Andrea Vašáková
Další odborný výzkum zaměřený na riziko konzumace sacharidů a tuků se konal v osmnácti zemích pěti kontinentů. Této studie se účastnilo přes 135 tisíc lidí ve věku 35-70 let. Příjem stravy byl u těchto osob sledován po dobu 7,4 let a nejčastěji konzumované potraviny byly kontrolovány pomocí ověřených dotazníků.
Nejde už jenom o zdraví
Výsledky byly šokující! U sledovaných osob totiž nejčastěji docházelo k celkové úmrtnosti a závažným kardiovaskulárním příhodám (fatální KVO, infarkt myokardu, mrtvice a srdeční selhání). A vyšší riziko úmrtnosti se vyskytovalo u osob, v jejichž stravě převládaly právě sacharidy. Vysokosacharidová strava už tedy neohrožuje lidstvo pouze na zdraví, ale bohužel také na životě!
Stejně jako v případě zkoumání vědců z brněnské Masarykovy univerzity vyšly tuky z odborné analýzy získaných dat opět o poznání lépe. Z výčtu negativních dopadů jim, zejména těm nasyceným, byla nejvíce přičítána spojitost s mrtvicí. Všeobecně ale vyšlo najevo, že strava bohatá na tuky s relativně nižším obsahem sacharidů vede ke statisticky významně delšímu životu.
Přesto, že sacharidy patří mezi základní živiny, bez kterých se neobejdeme, je potřeba i s ohledem na tato nová zjištění jejich konzumaci přehodnotit. Doporučení Moniky Bartolomějové, naší odbornice na výživu, jsme vám přinesli už v minulém článku.
Nebezpečí nehrozí pouze v Evropě
Důležité je ale také uvědomit si, že statistiky vyplývající z tohoto výzkumu mají na rozdíl od poznatků odborníků z Brna celosvětový dosah. Jedná se tedy o globální problém, který poukazuje na to, že skutečně není jedno, co jíme a dosavadní zásady stravování by tedy měly být znovu přezkoumány.
Název studie: Associations of fats and carbohydrate intake with cardiovascular disease and mortality in 18 countries from five continents (PURE): a prospective cohort study. Více informací můžete najít na stránkách odborného časopisu The Lancet.