21.06.2015
V doporučeních odborníků na výživu se nyní objevuje severská dieta (v angličtině se o ní mluví jako o nordic diet), někdy nazývaná též vikinská. Vychází totiž z tradiční skandinávské kuchyně, která je pro všechny severské země víceméně společná.
Dieta samotná vzešla ze spolupráce mezi dánskou kultovní restaurací Noma v Kodani a vědců z místní univerzity. Podrobně se představila loni na podzim na Evropském kardiologickém kongresu v Barceloně, kde o ní hovořil jeden ze spoluautorů Meinert Larsen. Ten tvrdí mimo jiné to, že lidé, kteří dodržují zásady severské diety, jsou podstatně zdravější než ti, kdo se stravují jinak. Mnohem méně je ohrožuje infarkt nebo mrtvice, protože jim klesá špatný a stoupá příznivý cholesterol. A samozřejmě, jsou rovněž štíhlejší. Týká se to jak mužů, tak žen.
Trik spočívá mimo jiné v odlehčení jídelníčku. Každopádně zkuste severskou dietu brát jako inspiraci na cestě, jejímž výsledkem bude zdravější životní styl, nikoli jako dietu, kterou shodíte pět kilo za dva týdny. Pokud se jí budete řídit dlouhodobě, bez potíží shodíte třeba 10 až 15 kilo za půl roku, což je ideální tempo.
V praxi to znamená, že byste si vždycky měli dát třeba jablka místo banánů. V zimě je vhodným zdrojem vitamínů kořenová zelenina, která patří k tradiční kuchyni a nevadí jí skladování, zatímco zkusíte zapomenout na bledá skleníková rajčata.
Nemusíte se samozřejmě vikinskou dietou řídit doslova, už proto ne, že například ryby se ve zdejší kuchyni nevyskytují zdaleka tak často. Zkuste ale ryb přidat, do mořských plodů se samozřejmě nutit nemusíte. Tučné ryby, jako je losos nebo sleď, vaše tělo zásobí živinami, jako jsou omega-3 mastné kyseliny. Lososí maso nahraďte zvěřinou nebo jehněčím.
Používejte řepkový olej, který má vhodné složení pro vaše srdce, dokonce vychází lépe ve srovnání s olivovým olejem, protože obsahuje méně škodlivých nasycených mastných kyselin.