25.11.2015
Pokud sladké nemusíte, asi vám nebude zatěžko cukroví nepéct ani nekupovat a váš obvod pasu může ohrozit snad jen dvojitá porce salátu a smaženého kapra. Pokud patříte do druhé skupiny, která si sladké pečivo neodpustí, zkuste na to jít chytře. Není potřeba vyrábět patnáct druhů cukroví a vánočky péct z pěti kil mouky, jako to dělaly naše babičky. Čím méně toho budete doma mít, tím méně vás to bude lákat. Zredukujte tedy množství, ale zvyšte kvalitu cukroví.
Zkuste využít různé druhy celozrnné mouky pro přípravu tradičních druhů cukroví, například perníčky jsou výborné i z celozrnné žitné mouky, linecké cukroví třeba z mouky špaldové. Na další druhy můžete pro změnu použít mouku pohankovou, jáhlovou nebo amarantovou. Připravte si i netradiční kousky, třeba kuličky ze sušeného ovoce a kokosu. Při přípravě těst použijte nejlépe bezfosfátový kypřicí prášek, omezte množství cukru v receptech a zkuste část nahradit medem, sirupem z agáve či jiným přírodním sirupem (datlovým, rýžovým, javorovým, stévií). Použijte natural ořechy a semínka. Zdobte kvalitní čokoládou, kupovaným hotovým polevám se snažte vyhnout. Stejně tak vynechte kupované zdobení, jako jsou různé kuličky, hvězdičky, kudrlinky, pecičky nebo čokoládový máček. Raději použijte různé druhy ořechů, kokos, kůru z bio citronu nebo pomeranče či sušené nedoslazované ovoce.
Jestliže pečete vánočku, má tři hlavní zrádné suroviny. Mouku, tuk a cukr. Pokud jste si na to zatím netroufli, nebojte se vánočku zkusit upéct z celozrnné špaldové mouky. Dejte jen pozor na množství. Každá celozrnná mouka víc saje, takže jí budete potřebovat menší množství než klasické pšeničné. Při přípravě těsta použijte třtinový nebo ještě lépe třeba kokosový cukr a dejte ho klidně o 1/3 méně, než jste zvyklí. I tak bude sladká dost. Tuk nešiďte levnými umělými margaríny, ale použijte kvalitní máslo, úplně nejlépe přepuštěné neboli tzv. ghí. Nezredukujete tím sice kalorickou hodnotu, ale výrazně zvýšíte tu biologickou (výživovou), za což vám tělo poděkuje. Náš recept na špaldovou vánočku naleznete zde.
Není pravda, že pokud je to zdravé, můžeme toho sníst hodně. Také po zdravém jídle se přibírá, pokud se přejídáme. Celozrnné produkty jsou mnohdy dokonce kaloričtější než ty z bílé mouky. Třtinový cukr stále zůstává cukrem a přečištěné máslo máslem. Jde tady o to, že jíte kvalitněji. Jak to tedy máte zvládnout?! Jídelníček si dopředu naplánujte. Ochutnejte vánočku, ale dejte si jí jen kousek ke snídani s hořkým čajem a nemažte ji máslem. 3–4 kousky cukroví denně můžete použít třeba místo svačinky. Když tento plán dodržíte, určitě vám to neublíží.
Milujeme to. Typický bramborový salát a smažený kapr, v mnohých rodinách doplněný ještě o rybí polévku. Taková večeře vydá kaloricky pomalu za celý den. Od rána držet půst a večer se přejíst však také není dobré řešení. Nedopusťte, aby nad vámi letos opět jídlo vyhrálo. Rybí polévku můžete vynechat úplně, místo kapra zkuste pečeného lososa s bylinkami. Nebojte se bramborový salát odlehčit. Dejte do něj víc zeleniny, nedávejte tam žádnou uzeninu ani majonézu, ale zkuste dobrý polotučný bílý jogurt anebo lehčí verzi zakysané smetany.
Pokud si smaženou rybu nebo řízek přece jen neodpustíte, zůstaňte u jedné přiměřené porce. Pamatujte, že nejhorší bývá, když se přejídáte. Doporučuji nedělat salátu ani řízků velkou zásobu, abyste to nedojídali ještě druhý, nebo dokonce třetí den. vaše tělo zvládne, pokud jednou zhřešíte, ale hřešit tři dny vkuse, to už je moc i na něj.
Ať už si budete o Vánocích dávat na talíř cokoli, vždycky si nandejte asi polovinu porce, než co byste si nandali normálně. Myslete na to, že vyloženě špatné jídlo neexistuje, problém bývá hlavně v porcích. A s rozumným množstvím si nemusíte odpírat ani cukroví, ani vánoční večeři. Zde uvádíme odkazy na recepty na zdravý bramborový salát a rybu.