08.12.2015
Anna Tobiášová
Je pravda, že vánoční obědy a večeře bývají hodně opulentní, ale ve skutečnosti nebývají hlavní příčinou toho, proč po Novém roce nemůžeme dopnout oblečení. Riziko představuje celé předvánoční období, protože k němu patří různé firemní večírky, obědy a večeře s přáteli nebo návštěvy trhů a ochutnávání všelijakých kaloricky vydatných dobrot. Nemusíte si nic z toho zakazovat, ale snažte se mít svůj energetický příjem pod kontrolou. A když si na trhu dáte svařák, už si k němu nedávejte trdelník.
Zkusili jste si někdy nějak změřit nebo spočítat, kolik jídla do sebe dostanete při ochutnávání? Pokud je to vaší slabinou a zároveň několik týdnů pečete a vaříte na svátky, může to skončit až několika kily navíc. Protože například těsto na cukroví představuje pořádnou kalorickou bombu i zasyrova, stejně jako když dojíte náplně či polevu. Zkuste tenhle svůj zlozvyk zkrotit. Ujídáte-li celé odpoledne cukroví, které chystáte, k večeři si dejte jen dušenou zeleninu a k ní třeba vajíčko vařené natvrdo.
Přejíst se na předvánočním obědě s přáteli nebo na Boží hod u rodičů rozhodně není smrtelným hříchem. Takových dnů by však nemělo následovat více po sobě. A ještě lepší bude, když si po vydatném zážitku dopřejete odlehčovací den. Nemusíte se vyloženě postit, ale všechny nápoje nahraďte vodou nebo čajem, jezte hodně zeleniny, zcela vynechte sladkosti a tučná jídla, naopak svému tělu dodejte nějaké lehké bílkoviny například v podobě libového masa.
Pokud jste to vy, kdo rozhoduje o složení slavnostního menu, zkuste tradiční těžká jídla nahradit dietnějšími variantami nebo je nabídnout alespoň jako jednu z alternativ. Na Štědrý den se tak na stole může objevit nejen bramborový salát s majonézou, ale také nějaký salát v odlehčené verzi nebo třeba bramborová kaše, smaženou rybu může nahradit dušená nebo pečená. Možná nebudete jediným strávníkem, který podobnou změnu uvítá.
Velkým rizikem jsou také rauty a na nich švédské stoly, protože člověk velmi rychle ztratí představu o tom, kolik toho snědl a vypil. A stejné riziko hrozí i doma či na návštěvě, pokud se stoly prohýbají pod tácy s cukrovím a talíři s jednohubkami či chlebíčky. Nezakazujte si je úplně, ale nedovolte si jich příliš. Na pomoc si vezměte vodu a pokrájenou zeleninu, kterými si zaplníte žaludek a zároveň zaměstnáte ruce, které by jinak neustále sahaly po něčem, co se nedá tak úplně doporučit. Mezi tím si občas dejte do pusy něco dobrot. A i tak se snažte si mezi nimi vybírat ty méně vydatné. Když cukroví, tak spíše nepromazávané, když kousek uzeniny, tak libovou šunku, ne salám, když chlebíček, tak bez majonézového salátu.
Tahle rada přijde vhod zejména na návštěvách, kde vám budou předkládat jednu laskominu za druhou. U oběda rovnou požádejte o menší porci s tím, že jste se předchozí den přejedli, ale jídlo pochvalte, aby snad nevznikla mýlka, že vám nechutná. Dezert ke kávě slušně odmítněte s omluvou, že máte alergii na ořechy či podrážděný žaludek, a výzvu k přípitku vaječným koňakem poukazem na to, že ještě budete muset řídit.