26.11.2014
Ondřej Nývlt
Jaká jsou v tento čas možná rizika plynoucí z našich talířů plných dobrot a pasivního odpočinku u televize? Kromě ukládání tuku je dalším problémem překyselení.
Člověk trpící překyselením vnitřního prostředí organismu je náchylný k alergiím, častým zánětům, vysokému krevnímu tlaku, mívá problémy s lymfatickým systémem, krevním cukrem, látkovou výměnou, zúžením cév. Překyselení těla bývá často doprovázeno poruchami spánku, zvýšenou nervozitou, depresemi nebo nízkým fyzickým výkonem.
1. Vhodnou stravou, která nezanáší organismus kyselinami
2. Snížením stresu
3. Správným dýcháním
4. Zvýšením pohybu
Ráno bychom měli začít den zásaditým nápojem. Jedním z nejlepších je obyčejná voda s vymačkaným citronem. Pomocí tohoto jednoduchého postupu upravíte pH ve svém organismu a zabráníte tak ztrátám vápníku, draslíku a hořčíku, které tělo potřebuje pro svoji správnou funkci.
Jednoduchým a efektivním způsobem je využití produktů upravujících pH, které vám zajistí minerály a stopové prvky ve formě, jakou organismus dokáže nejlépe využít. Tato cesta je nejjednodušší. Člověk nemusí zkoušet, co je pro něj nejvhodnější a tím oddalovat řešení. Nastaví si správné fungování organismu hned. Na cestě ke zdraví je významnou veličinou i čas.
Co zařadit do jídelníčku, abychom co nejvíce pomohli našemu organismu? Důležité jsou zásadotvorné potraviny:
Které potraviny naopak organismus překyselují a měli bychom je tedy konzumovat v rozumné míře? Jsou to kyselinotvorné potraviny jako například:
Druhým nejdůležitějším zdrojem překyselování je duševní napětí (stres). To vede k závažné nerovnováze v řízení našeho těla – dochází k potlačení aktivity regenerujícího (parasympatického) nervového systému a k převaze adrenalinového (sympatického) systému. Ten v těle spouští nadměrnou tvorbu stresových hormonů, které tělo potřebuje pro domnělý boj nebo útěk.
Předvánoční čas velmi často trávíme ve zvýšeném stresu. Intenzivně se zabýváme úklidem a gruntováním našich příbytků, honíme se, chystáme, nakupujeme, abychom si o svátcích dokonale odpočinuli. Ale ouha, naše předvánoční vypětí a honička se nám může o svátcích vymstít nemocí, kdy "odpadneme" tehdy, když už máme všechno hotové. Tělo zkrátka po tak velkém vypětí vypne.
Proto odpočívejte, když to jen trochu jde. Choďte na procházky do zimní přírody, setkávejte se s lidmi, kteří jsou vám milí, myslete na hezké věci a mějte se rádi.
Další možností, jak co nejvíce snížit překyselení organismu, je zaměřit se na správné dýchání. Organismus upravuje své pH hlavně pomocí ledvin a dýchacího systému. Pokud správně nedýcháme, organismus se nedostatečně zbavuje oxidu uhličitého (CO2) a zvyšuje se tak míra překyselení. Situaci zhoršuje i pobyt v uzavřených prostorech s vydýchaným vzduchem.
Chcete-li správně dýchat, je důležité se zaměřit na hluboké dýchání. Hlavně by výdech neměl být kratší než nádech.
V neposlední řadě dopřejte svému tělu dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Umožníte tím organismu, aby se zbavil oxidu uhličitého, lépe se okysličil a spálil energii nashromážděnou z množství zkonzumovaných dobrot. Ideální pohyb je chůze. Procházka venku vám navíc „pročistí hlavu“ a zmírní duševní napětí.