29.03.2018
Andrea Vašáková
Omega 3 mastné kyseliny jsou polynenasycené mastné kyseliny, které tělo potřebuje, ale nedokáže si je samo vyrobit. Proto je nazýváme esenciálními mastnými kyselinami.
Jak už bylo uvedeno výše, omega 3 mastné kyseliny podporují správné fungování kardiovaskulárního a nervového systému. Zahrnují důležité kyseliny EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová), které jsou důležité nejen pro vývoj nervové soustavy (mozek, psychomotorický vývoj). DHA příznivě ovlivňuje funkci mozku a zraku. Omega 3 mastné kyseliny mimo jiné doplňují a vyrovnávají poměr mezi omega 6 a omega 3 mastnými kyselinami. Také snižují triacylgyceroly a produkci škodlivého LDL cholesterolu a působí protizánětlivě.
Kyseliny EPA a DHA se dříve ve většině klinických studií zkoumaly společně. To znamená, že vliv na lidské zdraví byl pozorován působením obou těchto kyselin. V posledních 15 letech se ale zvyšuje počet studií, které zkoumají vliv EPA a DHA samostatně. Díky těmto studiím můžeme zjistit a pochopit trávení, vstřebávání i účinky obou kyselin individuálně, což by mělo umožnit výrobcům doplňků stravy vytvořit ideální kombinaci poměru EPA a DHA.
Pokud jde o EPA a DHA, je jedna lepší než druhá? To je asi stejně nesmyslná otázka, jestli je levá ruka lepší než pravá. Obě zmíněné kyseliny přispívají k lidskému zdraví. Doplnění každé z nich je důležité v různých fázích života a pro různé zdravotní oblasti, jak je naznačeno v této tabulce, která je součástí odborného článku výživové konzultantky Gretchen Vannice:
FÁZE ŽIVOTA / ZDRAVOTNÍ OBLASTI | EPA nebo DHA? |
---|---|
Těhotenství | více DHA |
Sportovci | více EPA |
Mozkové funkce | více DHA |
Stavy úzkosti | více EPA |
Kardiovaskulární systém | EPA + DHA |
Stáří | EPA + DHA |
Děti potřebují DHA pro růst a vývoj a mozku. Centrální nervová soustava a sítnice se silně spoléhají na dostatečný přísun DHA během růstu dělohy. Z toho plyne, že by ženy v těhotenství neměly zapomínat především na dostatečný příjem DHA. S jejím užíváním by měly pokračovat po celou dobu kojení.
Děti potřebují více DHA až do věku, kdy začínají chodit do školy. To znamená, že děti do 5 let, které užívají přípravek s omega 3, by měl obsahovat vyšší podíl DHA. Výjimkou jsou děti s vývojovými problémy. Zde se ukázalo, že čistá EPA (nebo omega 3 s vysokým podílem EPA) je nejúčinnější pro podporu kognitivních (poznávacích) funkcí.
Po dosažení věku 5 let se vývoj mozku a centrální nervové soustavy začíná snižovat, čímž se snižuje i potřeba DHA. To je dobrý čas na zvýšení EPA ve stravě. Protože odborné studie ukazují, že EPA může pomoci s dětským chováním a akademickým výkonem, stejně jako se zaměřením, pozorností a snižováním agrese. Dále s potížemi jako je suchá kůže, astma a alergie, které jsou u dětí časté.
Ve věku od 5 do 65 let může být většina potřeb lidského organismu uspokojena použitím olejů bohatých na EPA a konzumací ryb, mořských produktů, ekologických zelených rostlin a produktů živočišného původu. Doplnění EPA u adolescentů i u dospělých je potřebné v souvislosti s duševním zdravím (včetně deprese, dyslexie a dyspraxie), se srdečními problémy, stavem kloubů a kostí, stejně jako s neurodegenerativními onemocněními jako je např. Parkinsonova choroba. EPA také chrání naše geny a buněčný cyklus a pomáhá udržet naši stresovou reakci regulovanou. Takže dostatečná zásoba EPA po celý život dospělého člověka může pomoci zabránit řadě chronických onemocnění.
Příjem EPA je důležitý i pro sportovce. Při intenzivních trénincích je organismus vystavován stresu a může být tedy náchylnější k zánětům.
V pozdějším životě mohou nastat problémy s kognitivními funkcemi a funkcemi mozku. Opět platí, že udržení vysoké úrovně EPA snižuje riziko vývoje a zhoršení kognitivního poklesu a demence. Pokud již je demence nebo Alzheimerova choroba diagnostikována, mozek potřebuje strukturální podporu. V tomto okamžiku se opět stává DHA důležitá, a to v minimálním množství 250 mg/den. Při tomto množství se zabraňuje dalším ztrátám mozkové tkáně.
Je důležité si uvědomit, že ačkoliv obě kyseliny obvykle vystupují společně, každá z nich má důležitý vliv na náš organismus. EPA a DHA jsou inhibitory (látky zpomalující / zastavující nějaký proces) pro různé enzymy.
Je tedy třeba doplňky s omega 3 mastnými kyselinami porovnávat nikoliv podle ceny, ale podle kvality a množství účinných látek.
Kvalitu omegy můžeme hodnotit též podle její vstřebatelnosti v organismu. Existují dvě formy omega 3. Jedná se o formy TG (triglyceridová forma) a EE (ethylesterová forma). Hlavním rozdílem mezi TG a EE formou omega 3 je v jejich biologické dostupnosti. TG forma má o 70 % vyšší biologickou dostupnost a triglyceridy mají o 36 až 48 % lepší vstřebatelnost než ethylestery. TG je forma z hlediska evoluce přirozená, protože naše tělo využívá a transportuje EPA a DHA právě ve formě TG. Zatímco EE forma je pro naše tělo nová a méně efektivní, a to ve smyslu přínosu nenasycených mastných kyselin pro organismus. U většiny doplňků s omega 3 bohužel ale nebývá uvedeno, o jakou formu se jedná, protože výrobce ji není povinen uvádět.
Prodávané doplňky stravy s omega 3 jsou často obohacené i dalšími látkami, např. vitaminy nebo minerálními látkami. Mezi tyto látky patří nejčastěji antioxidanty (vitamin E), další oleje příznivě ovlivňující organismus (olivový, sezamový) a dokonce i koenzym Q10. Ten zlepšuje energetický obrat organismu, zpomaluje projevy stárnutí (s věkem klesá jeho tvorba v organismu) a chrání srdce a cévy. Je důležitý zejména pro ty, kteří užívají léky na bázi statinů (léky na cholesterol), protože právě ty přirozenou tvorbu koenzymu Q10 blokují.
Hlavním parametrem pro testování uvedených výrobků, které zpracovala projektová specialistka Mgr. Tereza Pešoutová, bylo obsažené množství DHA (uvádí se v miligramech na 1 kapsli). Hodnocení jednotlivých doplňků stravy jsme pak postavili na počtu kapslí potřebném pro splnění doporučeného množství na den, což je minimálně 250 mg.
Vzhledem k tomu, že cena doplňků s omega 3 mastnými kyselinami se pohybuje řádově ve stovkách korun, je až zarážející, že složení některých testovaných výrobků poměrně vysoké ceně zdaleka neodpovídá. V těchto případech by totiž - vzhledem ke splnění doporučených dávek jednotlivých účinných látek - bylo potřeba spolykat neúměrně vysoké množství kapslí. Proto je určitě dobré - jak bylo již řečeno - koukat při nákupu nejen na cenu, ale především na to, v jakém poměru jsou jednotlivé látky zastoupeny.
Podíl rybího oleje: 350 mg/1 kapsle
EPA: 78 mg/1 kapsle
DHA: 54 mg/1 kapsle
Počet kapslí potřebný pro splnění dávky 250 mg DHA: 5 kapslí