11.01.2018
Andrea Vašáková
Chřipkové sezoně, na kterou jsme si vzhledem k její pravidelnosti už zvykli a považujeme ji za běžnou součást roku, se nevyhneme ani letos. Je ale dobré brát automaticky virové onemocnění, které si ročně vyžádá až půl milionu obětí? V Česku podlehne chřipce každý rok průměrně 2000 lidí.
Vážný průběh chřipky většinou nezvládnou obézní lidé, kuřáci, kardiaci a lidé s chronickým respiračním onemocněním nebo s onemocněním krve. V několika případech už ale chřipka skolila i jedince, kteří byli do té doby naprosto zdraví, uvedl pro zpravodajský portál Tiscali.cz Jan Kynčl, epidemiolog ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
Byl to právě SZÚ, který na svých stránkách 9. ledna 2018 informoval, že ohrožení chřipkou není v těchto dnech nijak dramatické. “Nemocnost nedosahuje epidemických hodnot, chřipka je stále spíše sporadická,” uvádí zpráva Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění (NRL). Tuto informaci, společně s dovětkem, že nemocných ale mírně přibývá, ocitovaly i mnohé zpravodajské portály.
"Nemocnost nedosahuje epidemických hodnot, chřipka je stále spíše sporadická. To se ale může rychle změnit."
Když ale vezmeme v potaz fakt, že chřipkovou epidemií jsou zachváceny kromě jiných i ty evropské státy, které od nás nejsou příliš vzdálené, už se nejedná o záležitost, nad kterou bychom mohli mávnout rukou. A ve spojitosti s cestovním ruchem, který je dnes velmi intenzivní, nemůže být vyloučeno, že k nám nikdo “nepřiveze” bacil např. z Velké Británie nebo z Francie.
Jak uvádí Deník.cz, o nastupující epidemii se dá hovořit, když počty nemocných dosáhnou hranice 1700 případů na sto tisíc obyvatel. V Česku bylo k 8. lednu 2018, kdy NRL vydala svou zprávu, 232 potvrzených případů onemocnění chřipkou. Podle vedoucí NRL Martiny Havlíčkové cirkulují oba subtypy chřipky. A téměř v rovnocenném poměru a oba subtypy B s jasnou převahou linie Yamagata. A jak bylo již řečeno, podle ní i jejích kolegů z laboratoře epidemie zatím nehrozí. Serveru Novinky.cz ale čtyři dny před vydáním oficiální zprávy sdělila, že situace se může rychle změnit.
Nemocných chřipkou přibývá. Hodně jich je ve středních Čechách
To potvrzují i aktuální zprávy z regionů. Na zvýšený nárůst pacientů s chřipkou na Moravskoslezsku upozornil Deník.cz. Oficiální web města Příbram informuje o tom, že ve Středočeském kraji byl v prvním kalendářním týdnu roku 2018 zaznamenán vzestup celkové nemocnosti dokonce o 82,1 procenta. Nejvyšší nemocnost je přitom evidována přímo v Příbrami.
Jezte hodně vitaminů a myjte si ruce. Vakcinologové doporučují očkování
Kromě obvyklých doporučení (přísun vitaminů, pravidelná hygiena atd.), které pro čtenáře přehledně zpracovaly EuroZprávy.cz, se ale odborníci shodují na tom, že by se lidé neměli vyhýbat ani možnosti nechat se proti chřipce očkovat.
Důležitá je přitom pravidelnost, jedno očkování je totiž většinou jenom na rok. “Chřipkový virus mutuje každý rok, ale stejně tak se mění složení vakcíny proti chřipce,” řekl rádiu Impuls profesor Chlíbek z České vakcinologické společnosti. Zároveň apeluje na to, aby chřipku nepodceňovali zejména chronicky nemocní, těhotné ženy, děti nebo kuřáci, kteří patří k nejrizikovějším skupinám.
"Je důležité, abychom věnovali pozornost především posilování imunity, na které záleží, zda nás chřipka přepere, či nikoliv. Základem je strava bohatá nejen na vitaminy a minerální látky, ale i další látky, které jsou zastoupené v základních potravinách. Není od věci podpořit imunitu v kritickém období také kvalitním doplňkem stravy. Důležitý je i dostatek odpočinku a kvalitního spánku, který imunitu rovněž posiluje. V případě, že chřipkou přece jen onemocníte, věnujte svému tělu dostatek času na uzdravení. Regeneraci nepodceňujte a do vysokého pracovního nasazení se vraťte, až budete zcela zdraví," radí naše odbornice na výživu Monika Bartolomějová.
Stejně jako už většinu z nás nepřekvapí chřipka, z míry nás pravděpodobně nevyvede ani riziko infekce salmonelózou. Toto onemocnění, způsobované bakteriemi rodu Salmonella a projevující se horečkou, bolestmi břicha, průjmy a zvracením, se k nám v loňském roce dostalo prostřednictvím vajec dovážených z Polska.
Nebyli jsme jediným infikovaným národem, s nešvarem polských slepic se svezlo dalších 16 evropských zemí. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) varuje, že i navzdory provedeným bezpečnostním opatřením není případná další nákaza těmito vejci zcela vyloučena.
Podrobnou zprávu k celému incidentu vydala 12. prosince 2017. Tu si můžete přečíst buď v originále, anebo se spokojit s přehledným výtahem, který zpracovalo Informační centrum bezpečnosti potravin. Zmíněné evropské instituce vyzdvihují také důležitost každý další potvrzený případ ohlásit. A to pomocí Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) a Systému včasného varování a reakce (EWRS), který představuje oficiální kanál pro oznámení přeshraniční hrozby.
Nakazit by se mohli i kojenci
Další riziko spojené se salmonelózou představuje dětská výživa AMILK, která se k nám dováží z francouzské společnosti Lactalis. Přestože Státní zemědělská a potravinářská inspekce zveřejnila zdravotně závadné šarže tohoto produktu a varuje tedy spotřebitele před jejich konzumací, pravděpodobnost nákazy není nulová. A to ani s ohledem na rozhodnutí sítě lékáren Dr.Max, která prodej dětské výživy se značkou AMILK zastavila úplně.