Zlepšete svůj výkon stravou až o 30 %

06.08.2014

 

Vít Schlesinger

Každý sportovec se snaží dosáhnout maximálního výkonu v rámci svých možností. Výkon je ovšem závislý na stravě více, než si většina z nás uvědomuje.

Skutečnost, že aktivní sportovci s velkým výdejem energie potřebují dbát na svou stravu pečlivěji než většina populace, je celkem logická a pochopitelná. Přesto poslední průzkumy ukazují, že velké procento z nich zápasí s energetickou bilancí, zažívá energetický deficit nebo naopak energetický nadbytek.  Při posuzování stravy sportovce je právě tento poměr hlavním parametrem, ze kterého se vychází. Většina studií, zabývajících se sportovní výživou hovoří o energetické bilanci, o množství přijaté a vydané energie.

Nicméně, sportovci často opomíjí ještě jednu neméně důležitou věc: vyšší potřebu živin “kvalitních”.  U sportovců se nejčastěji setkávám s podvýživou, která se projevuje úbytkem svalové hmoty, únavou, opakujícími se nemocemi, pomalejší regenerací (až o 80 %) a v neposlední řadě zhoršeným sportovním výkonem. Bohužel, některým z nich důležitost jídelníčku uniká, popřípadě jsou k tomuto faktu lhostejní. 

Dle mé zkušenosti naprostá většina nejen rodičů, ale překvapivě i trenérů, neklade na stravu zdaleka takový důraz, jaký by měla. Je to především proto, že nemají dostatek informací. Když má sportovec neuspokojivé sportovní výsledky, trenéři obvykle očekávají, že vyšší zatížení v tréninku problém vyřeší a přinese pozitivní posun. Sportovec tedy trénuje mnohem více než konkurence, ale zlepšení se nedostavuje – ba naopak. Sportovec je unavenější, podrážděnější a demotivovaný. Často za horšími výsledky však stojí již zmíněná špatná strava.

V naší republice máme ve srovnání s mládežnickými kluby v USA a Kanadě výbornou tréninkovou přípravu, ale rozdíl v přístupu ke stravě je diametrální – zatímco v zahraničí se sestavování jídelníčku sportovců věnují specialisté, u nás jsme zatím pozadu a sportovní výživa se obvykle neřeší.

Nemusíte být zrovna vrcholový sprinter či plavkyně, stačí, že sportujete rekreačně. I v tomto případě není jedno, co si dáte před sportem, během něj a po něm. Jídlo ovlivní váš výkon (zkuste si někdy zaběhnout 10 km poté, co jste celý den nic nejedli) a ovlivní i schopnost vašeho těla regenerovat. V následujícím schématu naleznete příklady jednotlivých jídel před, během a po sportu. Obsahují vše potřebné, co by měl každý sportovec zahrnout do svého běžného jídelníčku.

 

Další články

Strava
Děti
Dětské svačiny

Neposílejte děti do školy bez svačiny. Tak by měla znít jedna z hlavních rodičovských zásad ohledně dětské výživy. Dopolední…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Strava
Děti
Čtení na víkend
Strava dítěte a strava dospělého? V tom by měl být sakra rozdíl!

Strava je základ. Jíme od narození až po stáří a po celou dobu jsme na stravě závislí. V průběhu růstu, dospívání či stárnutí…

Vaše proměny

Hong Ngo

Po porodu jsem přibrala 25 kg. Nyní jsem velice spokojená. Všichni tvrdí, že vypadám mladší

Jaroslav Vondrák

I přes zdravotní problémy mám 41 kg dole

Lucie Absolonová

S tím, co jsem nabrala v těhotenství, jsem marně bojovala. Teď mám 20 kg dole a hubnu dál