Zlepšete svůj výkon stravou až o 30 %

06.08.2014

 

Vít Schlesinger

Každý sportovec se snaží dosáhnout maximálního výkonu v rámci svých možností. Výkon je ovšem závislý na stravě více, než si většina z nás uvědomuje.

Skutečnost, že aktivní sportovci s velkým výdejem energie potřebují dbát na svou stravu pečlivěji než většina populace, je celkem logická a pochopitelná. Přesto poslední průzkumy ukazují, že velké procento z nich zápasí s energetickou bilancí, zažívá energetický deficit nebo naopak energetický nadbytek.  Při posuzování stravy sportovce je právě tento poměr hlavním parametrem, ze kterého se vychází. Většina studií, zabývajících se sportovní výživou hovoří o energetické bilanci, o množství přijaté a vydané energie.

Nicméně, sportovci často opomíjí ještě jednu neméně důležitou věc: vyšší potřebu živin “kvalitních”.  U sportovců se nejčastěji setkávám s podvýživou, která se projevuje úbytkem svalové hmoty, únavou, opakujícími se nemocemi, pomalejší regenerací (až o 80 %) a v neposlední řadě zhoršeným sportovním výkonem. Bohužel, některým z nich důležitost jídelníčku uniká, popřípadě jsou k tomuto faktu lhostejní. 

Dle mé zkušenosti naprostá většina nejen rodičů, ale překvapivě i trenérů, neklade na stravu zdaleka takový důraz, jaký by měla. Je to především proto, že nemají dostatek informací. Když má sportovec neuspokojivé sportovní výsledky, trenéři obvykle očekávají, že vyšší zatížení v tréninku problém vyřeší a přinese pozitivní posun. Sportovec tedy trénuje mnohem více než konkurence, ale zlepšení se nedostavuje – ba naopak. Sportovec je unavenější, podrážděnější a demotivovaný. Často za horšími výsledky však stojí již zmíněná špatná strava.

V naší republice máme ve srovnání s mládežnickými kluby v USA a Kanadě výbornou tréninkovou přípravu, ale rozdíl v přístupu ke stravě je diametrální – zatímco v zahraničí se sestavování jídelníčku sportovců věnují specialisté, u nás jsme zatím pozadu a sportovní výživa se obvykle neřeší.

Nemusíte být zrovna vrcholový sprinter či plavkyně, stačí, že sportujete rekreačně. I v tomto případě není jedno, co si dáte před sportem, během něj a po něm. Jídlo ovlivní váš výkon (zkuste si někdy zaběhnout 10 km poté, co jste celý den nic nejedli) a ovlivní i schopnost vašeho těla regenerovat. V následujícím schématu naleznete příklady jednotlivých jídel před, během a po sportu. Obsahují vše potřebné, co by měl každý sportovec zahrnout do svého běžného jídelníčku.

 

Další články

Zdraví
Sport
Strava
Nemoci
Čtení na víkend
Nízkosacharidová strava. Módní dieta nebo zdravější způsob stravování?

Low carb (LCHF) neboli nízkosacharidová strava je jedním z velmi aktuálních témat. Na jedné straně je tento způsob stravování…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Strava
Děti
Nemoci
Čtení na víkend
Odměnu za dobré známky na vysvědčení? Beze všeho, ale ne příliš sladkou

Je to tu. Zítra se naposledy otevřou dveře škol a za značně kratší dobu, než kdykoli jindy v roce, z nich vylétnou radostní…

Vaše proměny

Monika Schrammová

Jsem teď mnohem spokojenější, protože vidím, že to jde i v mém věku

Jaroslav Koťátko

Mojí motivací byla změna stravovacích návyků

Dagmar Pflegerová

Jak říkám známým a příbuzným: jím všechno, ale jinak poskládané, jiné velikosti porcí