26.03.2022
Martina Kašpárková
Omega 3 mastné kyseliny jsou složky tuku nezbytné pro naše zdraví. Lidské tělo si je nedokáže samo vyprodukovat v potřebném množství, a proto říkáme, že jsou esenciální. Je tedy potřeba, abychom je přijímali stravou, nebo si vypomohli s doplňky stravy.
Doporučený denní příjem se pohybuje kolem 1 000 mg na den, což se dá přirovnat k 90 gramům lososa nebo 350 litrům olivového oleje.
Pro naše tělo jsou omega 3 mastné kyseliny nepostradatelné z mnoha důvodů a přinášejí celou řadu benefitů. K šestici vybraným benefitům, které jsou jedny z těch nejdůležitějších a nejzajímavějších, si povíme něco víc.
Benefitů existuje celá řada a toto jsou jenom některé z nich. Kdybychom měli ve zkratce zmínit ještě pár dalších, tak se jedná například o protizánětlivý účinek, pozitivní vliv na zdraví pokožky a očí, podporu prevence Alzheimerovy choroby, správnou funkci a zdraví mozku nebo zlepšenou výkonnost při sportu.
Pokud se o toto téma nebo celkově zdravou výživu alespoň trochu zajímáte, určitě vás neminuly články, kde autoři neochvějně tvrdí, že omega 3 mastné kyseliny jsou téměř svatým grálem hubnutí. Pravda je ale trochu složitější.
Podle studií jsou tyto mastné kyseliny nápomocné při redukci hmotnosti v případě, že mluvíme o lidech trpících obezitou, jejichž BMI dosahuje hodnoty 30 a výše. Počty těchto lidí v poslední době neustále rostou a obezita je velkým problémem moderní civilizace. U lidí s obezitou dochází k potížím na buněčné úrovni, které se podílejí na přibývání na hmotnosti. Podle některých studií dokáží omega 3 mastné kyseliny pozitivně právě tyto potíže ovlivnit a tím usnadnit i samotné hubnutí. Pokud tedy vaše BMI nedosahuje hodnoty 30, omega 3 mastné kyseliny vám pravděpodobně s hubnutím příliš nepomohou, ale rozhodně vám ani neublíží, naopak pořád budete čerpat z jejich ostatních benefitů.
Nejlepšími zdroji omega 3 mastných kyselin jsou ryby z chladných vod. Jedná se například o lososa, tuňáka, makrelu či sardinky. Co se týká rostlinných zdrojů, můžete zvolit lněná semínka, vlašské ořechy nebo mořské řasy nori. Nesmíme opomenout řepkový a lněný olej. Naopak olej olivový se svým obsahem omega 3 mastných kyselin velmi zaostává, obsahuje jich dokonce 10x méně než olej řepkový či lněný. Proto bychom jej měli v kuchyni používat s rozmyslem, nejlépe právě v kombinaci s rybami. Při přípravě většiny jídel bychom měli dávat přednost právě oleji řepkovému nebo lněnému.
Ideální je živočišné a rostlinné zdroje kombinovat s tím, že živočišné by vždy měly převažovat nad rostlinnými. Nezapomínejte, že zdroje omega 3 mastných kyselin bychom měli konzumovat každý den.
Položte sami sobě otázku, jak často máte na talíři výše zmíněné potraviny. Je váš přísun těchto nezbytných mastných kyselin pravidelný a dostatečný? Pokud je vaše odpověď záporná, je na čase zamyslet se nad změnou stravování. V případě, že ryby jíst nemůžete, nechutnají vám nebo je odmítáte z jiného důvodu, je potřeba omega 3 mastné kyseliny do těla dostat jinou cestou. Vhodným řešením jsou doplňky stravy, o kterých se můžete poradit se svým nutričním specialistou.