6 překvapivých benefitů omega 3 mastných kyselin pro naše zdraví

26.03.2022

 

Martina Kašpárková

Trpíte bolestí kloubů, vysokým krevním tlakem, alergiemi nebo nekvalitním spánkem? Pokud alespoň jednou byla vaše odpověď kladná, pak by vás měl zajímat váš denní přísun omega 3 mastných kyselin, jejichž nedostatkem ve stravě trpí většina Čechů. Tyto důležité živiny jsou pro naše zdraví nezbytné a dokáží s lidským tělem téměř zázraky, a to jak v případě asistence léčby rozličných neduhů, tak jejich prevence. Proto zbystřete i v případě, že vás momentálně žádné zdravotní problémy netíží.

Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny jsou složky tuku nezbytné pro naše zdraví. Lidské tělo si je nedokáže samo vyprodukovat v potřebném množství, a proto říkáme, že jsou esenciální. Je tedy potřeba, abychom je přijímali stravou, nebo si vypomohli s doplňky stravy. 

Doporučený denní příjem se pohybuje kolem 1 000 mg na den, což se dá přirovnat k 90 gramům lososa nebo 350 litrům olivového oleje.

Pro naše tělo jsou omega 3 mastné kyseliny nepostradatelné z mnoha důvodů a přinášejí celou řadu benefitů. K šestici vybraným benefitům, které jsou jedny z těch nejdůležitějších a nejzajímavějších, si povíme něco víc.

Benefity omega 3 mastných kyselin

  1. Zdravější srdce a cévy
    Mezi onemocnění srdce a cév patří vysoký krevní tlak, kterým trpí téměř každý druhý Čech, srdeční infarkt nebo cévní mozková příhoda. Omega 3 mastné kyseliny mají prokázaný pozitivní vliv na prevenci těchto nebezpečných onemocnění, přičemž pravidelným a dostačujícím příjmem dokáží dokonce přispět ke snížení vysokého krevního tlaku. Ovlivňují totiž složení tuků v krvi; například zvyšují hladinu HDL neboli “hodného” cholesterolu, který odvádí nánosy tuku z tepen pryč a chrání je tak před ucpáním. Také pomáhají udržovat cévy v dobrém stavu a zabraňují vzniku krevních sraženin, tudíž i vzniku infarktu.
  2. Zmírnění bolestí kloubů
    Je prokázáno, že u lidí, kteří měli stravu dostatečně bohatou na omega 3 mastné kyseliny nebo užívali doplňky, došlo k výraznému zlepšení bolestí kloubů. Omega 3 mastné kyseliny také klouby a kosti posilují a podílejí se na prevenci řídnutí kostí a zánětů kloubů.
  3. Lepší spánek
    Kvalitní spánek je jedním ze základních pilířů našeho zdraví. Nedostatek spánku vede k mnoha problémům, jako je zhoršená paměť, problémy s koncentrací, výkyvy nálad, zhoršená imunita, větší náchylnost k nemocem, a podílí se dokonce i na vzniku obezity nebo deprese. Omega 3 mastné kyseliny zlepšují celkovou kvalitu samotného spánku a dle studií mohou být nápomocné i při nespavosti. Díky tomu také napomáhají tomu, abychom měli během dne více energie a mohli být také daleko aktivnější.
  4. Zlepšení psychické pohody
    Deprese a úzkosti jsou ty nejvíce běžné a rozšířené psychické poruchy. Podle několika studií mají omega 3 mastné kyseliny příznivý vliv na psychickou pohodu a s tím i na prevenci těchto poruch. U lidí s dostatečným příjmem těchto mastných kyselin se tyto poruchy objevují v mnohem menší míře. Navíc v případě, kdy už těmito poruchami lidé trpěli a začali omega 3 mastné kyseliny přijímat v potřebném množství, se jejich stav celkově zlepšil.
  5. Podpora imunity
    Imunita je pro nás důležitý ochranný štít, díky kterému jsme schopni se bránit celé řadě virů a bakterií, se kterými se setkáváme prakticky denně. Omega 3 mastné kyseliny výrazně podporují optimální funkci imunitního systému, který funguje jako jakýsi orchestr. Tyto mastné kyseliny jsou nepřímo jeho součástí. Jsou totiž schopny podpůrně působit na jednotlivé buňky tohoto systému a navíc oplývají protizánětlivým účinkem.
  6. Zmírnění projevů alergií a astmatu
    Omega 3 mastné kyseliny jsou známé především pro svůj protizánětlivý účinek, který zužitkují mimo jiné i v případě, kdy trpíte alergiemi nebo astmatem. Právě díky jejich protizánětlivému účinku jsou schopny tlumit projevy těchto neduhů. Alergie jsou totiž nepřiměřenou reakcí organismu, která se projevuje zánětem a omega 3 mastné kyseliny tuto odpověď dokáží korigovat. Podobně je to i s astmatem, kde už se ovšem bavíme o zánětu chronickém, i tam dokáží tyto mastné kyseliny být nápomocné. Mimo to působí proti alergii a astmatu preventivně.  

Benefitů existuje celá řada a toto jsou jenom některé z nich. Kdybychom měli ve zkratce zmínit ještě pár dalších, tak se jedná například o protizánětlivý účinek, pozitivní vliv na zdraví pokožky a očí, podporu prevence Alzheimerovy choroby, správnou funkci a zdraví mozku nebo zlepšenou výkonnost při sportu.

Bonus: Vliv na redukci hmotnosti

Pokud se o toto téma nebo celkově zdravou výživu alespoň trochu zajímáte, určitě vás neminuly články, kde autoři neochvějně tvrdí, že omega 3 mastné kyseliny jsou téměř svatým grálem hubnutí. Pravda je ale trochu složitější.

Podle studií jsou tyto mastné kyseliny nápomocné při redukci hmotnosti v případě, že mluvíme o lidech trpících obezitou, jejichž BMI dosahuje hodnoty 30 a výše. Počty těchto lidí v poslední době neustále rostou a obezita je velkým problémem moderní civilizace. U lidí s obezitou dochází k potížím na buněčné úrovni, které se podílejí na přibývání na hmotnosti. Podle některých studií dokáží omega 3 mastné kyseliny pozitivně právě tyto potíže ovlivnit a tím usnadnit i samotné hubnutí. Pokud tedy vaše BMI nedosahuje hodnoty 30, omega 3 mastné kyseliny vám pravděpodobně s hubnutím příliš nepomohou, ale rozhodně vám ani neublíží, naopak pořád budete čerpat z jejich ostatních benefitů.

Zdroje omega 3 mastných kyselin

Nejlepšími zdroji omega 3 mastných kyselin jsou ryby z chladných vod. Jedná se například o lososa, tuňáka, makrelu či sardinky. Co se týká rostlinných zdrojů, můžete zvolit lněná semínka, vlašské ořechy nebo mořské řasy nori. Nesmíme opomenout řepkový a lněný olej. Naopak olej olivový se svým obsahem omega 3 mastných kyselin velmi zaostává, obsahuje jich dokonce 10x méně než olej řepkový či lněný. Proto bychom jej měli v kuchyni používat s rozmyslem, nejlépe právě v kombinaci s rybami. Při přípravě většiny jídel bychom měli dávat přednost právě oleji řepkovému nebo lněnému. 

Ideální je živočišné a rostlinné zdroje kombinovat s tím, že živočišné by vždy měly převažovat nad rostlinnými. Nezapomínejte, že zdroje omega 3 mastných kyselin bychom měli konzumovat každý den.

Co dělat při nedostatečném příjmu

Položte sami sobě otázku, jak často máte na talíři výše zmíněné potraviny. Je váš přísun těchto nezbytných mastných kyselin pravidelný a dostatečný? Pokud je vaše odpověď záporná, je na čase zamyslet se nad změnou stravování. V případě, že ryby jíst nemůžete, nechutnají vám nebo je odmítáte z jiného důvodu, je potřeba omega 3 mastné kyseliny do těla dostat jinou cestou. Vhodným řešením jsou doplňky stravy, o kterých se můžete poradit se svým nutričním specialistou.

Další články

Zdraví
Hubnutí
Strava
Čtení na víkend
Chcete zhubnout díky IIFYM? Stačí prý dodržet “makra”. Ale za jakou cenu?

Různých druhů diet a výživových fenoménů, které slibují, že vám pomohou zhubnout, najdete na internetu opravdu hodně. Než…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Strava
8 bezmasých zdrojů bílkovin

Bílkoviny jsou nejdůležitějšími stavebními kameny lidského těla. Připravili jsme pro vás přehled osmi významných bezmasých…

Vaše proměny

Marta Tonarová

Člověk si pořád říká, že to není tak hrozné. Ale když dojde na fotky z dovolené...

Marek Varkoček

Žádné hladovění, jenom změna stravovacích návyků a skladba jídla

Michaela Pařízková

Plno nových chutných jídel a kila šla sama dolů