Je opar banalita nebo problém, který má řešit lékař?

11.08.2015

 
Někomu se bolestivý vřídek na rtu neudělá, jak je život dlouhý, jiný s ním má tu čest několikrát ročně. Jak je to možné a jak s oparem co nejlépe zatočit, případně zabránit tomu, aby se neustále vracel?

NUTRIADAPT Je opar banalita nebo problém, který má řešit lékař? OPAR.

Její příběh je zároveň odpovědí na otázku, zda jsou opary banalitou, kterou si má člověk vždycky vyřešit sám, nebo zda je na místě s nimi někdy zajít k lékaři.

Pokud se opary vrací nebo se zanítí jako ten Zuzanin, je čas přestat se spoléhat na samoléčbu pomocí volně prodejných přípravků. Udává se, že pokud máte opar šestkrát a vícekrát za rok, měli byste to probrat s lékařem.

Platí to také u malých dětí, protože u nich je zvýšené riziko, že si svědící vřídek rozškrábnou a infekci si zanesou třeba do oka.

Čtyři lidé z pěti

Opar způsobují viry, které v sobě nosí čtyři pětiny lidí. U většiny z nich se jejich přítomnost nijak neprojeví. Neznamená to nutně, že mají lepší imunitu, protože oparem může člověk reagovat třeba na stres, rozčilení, psychické vypětí, blížící se menstruaci. Někdy také provází probíhající nachlazení, chřipku, angínu a podobně. Situace, které jdou jen těžko ovlivnit.

Ukazuje se však, že u vnímavých jedinců se opar může objevit i po nějakém jídle či pití, u žen zejména v době, kdy jsou k němu díky blížícímu se pravidelnému měsíčnímu krvácení náchylnější. Nedá se přitom říci, co přesně ho rozjede – může to být čokoláda zrovna tak jako ostré jídlo.

Mastičku raději mějte vždy po ruce

Pokud je člověk náchylný k oparům, měl by u sebe mít vždy první pomoc v podobě mastičky, protože u téhle patálie více než u jiných platí, že čím dříve člověk zasáhne, tím lépe. Lidé trpící na tyhle vřídky ostatně sami často poznají, že se jim objeví. Ačkoli opar ještě vidět není, ret charakteristicky bolí a pálí. To je moment, kdybyste měli použít nějakou z volně prodejných mastiček. Možná jich budete muset vyzkoušet více, než najdete tu, která vám zabírá nejlépe, bývá to individuální. Nebo vám možná budou více vyhovovat náplasti s léčivými látkami, které se přiloží na již rozjetý puchýřek a zároveň snižují riziko dalšího šíření virové infekce.

Vrací se vám opary? Zkuste dlouhodobě užívat vitamíny B, C a zinek. U dětí, či lidí citlivých na bolest někdy lékaři doporučují také užívání léků na bolest. Pokud se vám opar zanítí, ale nemáte další příznaky, jako je třeba horečka, lze použít antibiotickou mast, která je na lékařský předpis.

Projevy oparů lze mírnit i homeopatiky, případně zkusit obklad z vylouhované meduňky či černého čaje. Jsou lidé, kteří nedají dopustit na potírání studeným bílým jogurtem.

Možná vás uklidní, že jakkoli je opar na ústech nakažlivý, nemůžete ho jen tak přenést například na genitálie, ačkoli na nich se opar může objevit rovněž. Jde totiž o dva různé druhy viru. V obou případech však virus po prvotní nákaze zůstává v těle už navždy a hrozí tak, že se puchýřky objeví i v budoucnu.

Další články

Zdraví
Hubnutí
Strava
Čtení na víkend
Blíží se konec roku, ne konec světa. Svátky si užijte, ale jezte s rozumem

Dárky jsou nakoupené a zabalené, cukroví napečené, stromek stojí na balkoně a kapr plave ve vaně. Teď už nezbývá než si…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Jak to vlastně je s cholesterolem?

Dlouhá léta platilo, že cholesterol rovná se zlo a všechny potraviny, které ho obsahují, také. Dnes už víme, že je to…

Vaše proměny

Marta Tonarová

Člověk si pořád říká, že to není tak hrozné. Ale když dojde na fotky z dovolené...

Jaroslav Vondrák

I přes zdravotní problémy mám 41 kg dole

Milena Vogeltanzová

Po klasických dietách šla kila znovu nahoru, někdy i o nějaké to kilo víc