19.02.2014
Vít Schlesinger
Tradičně většina smoothies se skládá ze tří částí: nějaký druh tekutiny (často nazývanou jako hlavní složka), sortiment ovoce a/nebo zeleniny a ledu. Pokud se používá při přípravě smoothie mražené ovoce nebo zelenina, není ledu zapotřebí.
„Hustota“ smoothie je obvykle stanovena poměrem tekutiny a pevné látky, a tak logicky vyplývá, že hustotu našeho smoothie ovlivníme např. přidáním ingrediencí jako ovoce nebo zeleniny. Někdo si do svého smoothie přidává aromatizovaný prášek, který logicky také zvyšuje hustotu nápoje. Příkladem toho je proteinový práškový nápoj nebo ochucené vitaminové doplňky.
Některé recepty na smoothie obsahují zmrzlinu či velké množství přidaného cukru ve formě medu, čokoládových sirupů, nebo jiných přísad. Přidáním zmrzliny a zejména velkého množství zpracovaného cukru sedí spíše koktejlům, než smoothies. Pravé tradiční smoothies nejsou obohaceny o mléčné výrobky a cukry, a skládají se pouze z přírodních surovin.
Smoothie je tradičně vyroben z „mixovaných“ nebo „zkombinovaných“ celých plodů ovoce a zeleniny, a proto se předpokládá, že příprava vyžaduje použití mixéru. Džusy jsou vyráběny extrakcí pouze tekutiny z ovoce nebo zeleniny. Na druhé straně smoothie obvykle obsahuje celé kusy ovoce nebo zeleniny, což poskytuje další zdravotní výhody, které dodávají slupky a semena, ty nejsou součástí džusů. Čerstvé smoothie, na rozdíl od toho prodávaného na pultech supermarketů, neprochází procesem prodloužení trvanlivosti a tím pádem má vyšší nutriční hodnoty bez obsahu různých konzervantů a stabilizátorů. Je ideální alternativou pro sportovce např. před tréninkem či jako ranní, dobře vstřebatelná snídaně plná minerálů, vitamínů a stopových prvků.
Lidé dělali smoothies téměř 100 let, a za tu dobu proces hledání nových surovin vedl k vývoji různých typů nebo kategorií smoothies, které lze zhruba rozdělit do následujících: