5 MÝTŮ O HUBNUTÍ A CVIČENÍ

23.02.2024

 

Kateřina Štětková

Každý z nás už určitě slyšel o nějakém magickém a stoprocentně zaručeném receptu, který napomůže ultrarychlému hubnutí. Jenomže většina těchto neuvěřitelných zlepšováků, jsou pouze mýty. Znáte následující pětici?

KONZUMACE JABLEČNÉHO OCTU PÁLÍ KALORIE MNOHEM VÍCE A RYCHLEJI

Jablečný ocet zažil na internetu před nedávnou dobou vlnu popularity jakožto zázračný produkt. Jedno z oblíbených tvrzení je, že konzumace tohoto octu v malých dávkách (jedna až dvě polévkové lžíce denně) zaručeně spaluje tuk. 

Realita je taková, že existuje jen málo přesvědčivých vědeckých důkazů o tom, že ocet spaluje tuk. To bychom ovšem mohli konstatovat u jakékoliv potraviny. Zkrátka chybí vědecké podloží pro tvrzení, že daná potravina spaluje tuk v těle. 

Jablečný ocet nám může napomoci s trávicími procesy, poněvadž podporuje normální kyselost trávicích šťáv, které zodpovídají za celý proces trávení.

Berte to spíše jako obecnou lekci: pokud zní něco příliš dobře, aby to byla pravda, pravděpodobně to tak nebude.

POKUD PŘESKOČÍM NĚKTERÉ Z JÍDEL, BUDU HUBNOUT RYCHLEJI

Ve skutečnosti vynechávání jídel neznamená ztrátu váhy. Z odborných studií naopak vyplývá, že lidé, kteří vynechávají jídla a jedí méněkrát během dne, než by bylo pro jejich tělo vhodné, mohou mít tendenci k záchvatovitému přejídání. Vynechání jídla vás může činit hladovějšími a vést tak k přejídání při dalším jídle stejně jako k menší pozornosti k signálům sytosti. 
Klíčovou roli při hubnutí hraje kalorický deficit. To je stav, při němž je během dne kalorický výdej vyšší než příjem. 

Když jste v kalorickém deficitu, vaše tělo začne využívat existující zásoby energie, zejména tukové tkáně, aby kompenzovalo nedostatek kalorií. Přesně to vede k úbytku hmotnosti a snižování procenta tělesného tuku.

Je však důležité udržovat kalorický deficit v rozumných mezích a zajistit, aby byla strava vyvážená, obsahovala dostatek živin a byla přizpůsobena individuálním potřebám. Cílem kalorického deficitu rozhodně není hladovka. S tím, jak správně nastavit režim, vám nejlépe poradí výživový specialista. Bez patřičného vzdělání se o jeho nastavení nepokoušejte, riskujete případné zdravotní obtíže.

CVIČENÍ JE JEDINÝ ZPŮSOB, JAK ZHUBNOUT

Hubnutí není pouze o fyzické aktivitě a cvičení, ale zahrnuje také klíčové aspekty týkající se stravy, životního stylu a celkového přístupu k péči o vlastní tělo. 

Kvalitní a vyvážená strava, adekvátní spánek a řízení stresu hrají klíčovou roli při dosahování stanovených cílů. Správná strava je rozhodující pro úspěšné hubnutí, jelikož poskytuje tělu potřebné živiny, energii a podporuje celkové zdraví. 

Kvalitní stravovací návyky mohou ovlivnit metabolismus, regulovat hladinu cukru v krvi a snižovat pocit hladu. Všechny tyto aspekty přispívají k efektivnímu řízení hmotnosti.

Cvičení má své podstatné místo, ale účinné hubnutí vyžaduje komplexní a vyvážený přístup k celkovému zdraví a pohybu.

CUKR ZPŮSOBUJE CUKROVKU

Cukr jako takový cukrovku nezpůsobuje, avšak přílišné množství konzumovaného cukru může vést k nárůstu hmotnosti. Přebytečná váha zvyšuje riziko vzniku metabolického syndromu a s ním i cukrovky 2. typu. Nejlepší cestou k snížení rizika výskytu diabetu je jíst pestrou a vyváženou stravu a udržovat si zdravou hmotnost. To znamená nejen omezovat množství konzumovaných cukrů, ale také sledovat příjem tuků.

Co se týče cukrovky 1. typu, tak neexistuje způsob, jak by cukr nebo cokoli ve vašem jídelníčku mohlo ovlivnit její vznik či zmírnit dopady. Příčina tohoto onemocnění má totiž genetickou povahu. Jde o to, že buňky produkující inzulín ve vašem těle jsou ničeny imunitním systémem.

ABY MĚLO CVIČENÍ VÝSLEDKY, MUSÍ BÝT BOLESTIVÉ

Cvičení bolestivé být nemusí a ve skutečnosti ani být nemá. Samozřejmě pokud po tréninku cítíte mírně zvýšené svalové napětí, je to dobře. V případě, že pociťujete při cvičení nebo po něm silnou bolest a následující dny se pomalu ani nemůžete zvednou z postele, není to dobře. Je to znamení, že pravděpodobně něco děláte špatně a ve výsledku si můžete přivodit více škody než užitku. Cvičení by mělo být vnímáno jako součást zdravého životního stylu, nikoliv jako nepříjemná a bolestivá povinnost. Pohyb má pozitivní vliv na duševní zdraví, a to by mělo být spojeno s pozitivními emocemi. Právě příjemné cvičení může pomoci snížit stres a zlepšit náladu. Proto je důležité volit takové cvičení, které vám přinese radost, uvolnění a dobrý pocit, že něco děláte pro své zdraví.

 

Další články

Strava
Dejte si pozor na glukózo-fruktózový sirup

Výrobci potravin čím dál častěji nahrazují cukr glukózo-fruktózovým sirupem. Leckomu to možná zní zdravěji, ale je to omyl.…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Hubnutí
Strava
České tradiční Vánoce aneb co se jedlo dříve a co jíme dnes

Po roce se opět blíží Vánoce a s nimi čas hodování, štědrovečerní večeře se zahuštěnou rybí polévkou, kapr nebo smažený řízek…

Vaše proměny

Tereza Illešová

Jedno rozhodnutí, o kterém jsem netušila, že mi změní život

Marek Varkoček

Žádné hladovění, jenom změna stravovacích návyků a skladba jídla

Monika Hrkalová

Konečně jsem na váze, kterou jsem si přála